Életbe lépett az EU mesterséges intelligenciát szabályozó rendelete
2025. február 7. 14:26
Február 2-ától életbe lépett az Európai Unió mesterséges intelligenciát (MI) szabályozó rendelete, amely a rendszerek kockázatalapú megközelítését alkalmazza. Ez a szabályozás a mesterséges intelligenciát különböző kategóriákba sorolja, figyelembe véve a társadalom számára jelentett kockázatot. Minél nagyobb a potenciális kár, annál szigorúbbak a szabályok.
A négy kockázati kategória
Az új rendelet négy kockázati kategóriát állít fel:
- elfogadhatatlan kockázatú
- magas kockázatú
- korlátozott kockázatú
- minimum kockázatú
Az elfogadhatatlan kockázatú rendszerek közé tartoznak a manipulációs és tudatalattira ható technológiák, illetve azok, amelyek kihasználják az emberek sebezhetőségét. A magas kockázatú kategóriába olyan alkalmazások tartoznak, mint az oktatási és munkahelyi értékelő rendszerek, illetve az egészségügyi vagy hitelképesítést mérő rendszerek. A korlátozott kockázatú kategóriába a deep fake vagy chatbotok által létrehozott tartalmak sorolhatók.
Súlyos büntetések a szabályszegőknek
A rendelet szigorú büntetési rendszert vezet be. A szabályszegők akár 35 millió eurós bírságot is kaphatnak, vagy a szolgáltató éves globális árbevételének 7%-át is kiszabhatják büntetésként. A szabályozás minden szolgáltatóra vonatkozik, függetlenül azok székhelyétől, így a kontinentális működésű, de amerikai székhelyű cégekre is, még ha Amerikában nincs is hasonló szabályozás.
A szakértő véleménye a szabályozásról
Achilles Georgiu, Innováció és menedzsment szakértő, szerint a szabályozások már akkor elavultak, amikor bevezetésre kerülnek. Véleménye szerint nem lehet tartósan szabályozni az MI-t, mivel az eszközök gyors fejlődése miatt hamar túlléphetnek a jogszabályokon. Az etikai kódexek módosítása lenne a helyes irány, mivel a technológia terjedését már nem lehet kontrollálni. Achilles Georgiu szerint az MI rendszerek a hétköznapi élet részévé válnak, és az embereknek kell megtanulniuk alkalmazkodni a technológia fejlődéséhez.
A versenyelőny és a globális szabályozás kérdése
Achilles Georgiu arra is figyelmeztet, hogy a szabályozások nem minden országban lesznek egységesek. Néhány ország, amely nem vezet be hasonló korlátozásokat, versenyelőnyhöz juthat, míg mások lemaradhatnak. Ez hosszú távon problémákat okozhat a globális szabályozás és a nemzetközi verseny szempontjából.