Mire jó egy életbiztosítás? – Váratlan helyzetekre való felkészülés a gyakorlatban
2024. december 10. 13:15
Az élet kiszámíthatatlan, és bár nem szeretünk a rosszra gondolni, az előrelátás mindannyiunk számára kulcsfontosságú. Takács Péter, a Groupama Biztosító termékmenedzsere segített megérteni, hogy miért érdemes életbiztosítást kötni, milyen típusok közül választhatunk, és mire figyeljünk a döntés meghozatalakor.
Miért fontos az életbiztosítás?
Az életbiztosítás két fő célt szolgálhat: megtakarítást egy kitűzött célra, illetve anyagi segítséget váratlan helyzetekben. Takács Péter szerint sokan azért halogatják a döntést, mert úgy érzik, „úgysem történik velük semmi.” Ez a gondolkodás azonban téves, hiszen az életbiztosítás pontosan arra való, hogy a kiszámíthatatlan események anyagi terheit csökkentse.
„Lakásbiztosítást szinte mindenki köt, pedig statisztikailag annak sokkal kisebb az esélye, hogy leég az otthonunk, mint hogy egy súlyos betegség vagy baleset miatt anyagi nehézségeink lesznek. Az életbiztosítás egyfajta pénzügyi védőháló, amely stabilitást és biztonságérzetet ad” – mondta Péter.
Milyen típusú életbiztosítások léteznek?
Az életbiztosításoknak két fő típusa van:
Megtakarítással kombinált életbiztosítás
Ezekkel a konstrukciókkal pénzt gyűjthetünk egy konkrét célra, például házvásárlásra, gyermekünk taníttatására vagy nyugdíjas éveinkre. Az ilyen biztosítások különlegessége, hogy bizonyos kockázati fedezeteket is választhatunk hozzájuk. Például a biztosító átvállalhatja a díjfizetést betegség vagy munkanélküliség esetén, illetve halál esetén a célzott megtakarítás garantáltan a megadott személyhez kerül.
Kockázati életbiztosítás
Ez a típus nem a megtakarításról szól, hanem arról, hogy váratlan esemény (baleset, súlyos betegség vagy halál) esetén a biztosító egy előre meghatározott összeget fizet ki. Ez a pénzügyi segítség segíthet a családnak a lakáshitel törlesztésében, a gyermekek taníttatásában vagy akár a mindennapi megélhetés biztosításában.
Előnyök és tévhitek
Sokan úgy gondolják, hogy ha nem történik semmi, akkor a befizetett összeg „kidobott pénz”. Takács Péter azonban rávilágított, hogy ez nem így van: „Az életbiztosítás nemcsak pénzügyi védelmet, hanem nyugalmat is ad. A biztosítás révén aggódás nélkül élhetjük az életünket, mert tudjuk, hogy felkészültünk a legrosszabbra.”
Egy másik fontos előny, hogy az életbiztosításokat fiatalabb korban érdemes megkötni, mert ilyenkor a díjak alacsonyabbak. A biztosítók az életkor mellett az egészségi állapotot és az életmódot is figyelembe veszik: akik egészségesen élnek, alacsonyabb díjakra számíthatnak.
Mire érdemes figyelni?
Életbiztosítás kötése előtt érdemes szakértőhöz fordulni, hogy a céljainknak és élethelyzetünknek leginkább megfelelő terméket választhassuk. A biztosítási összeg és a díjak meghatározásánál figyelembe kell venni:
Mekkora összeget szeretnénk a családunknak biztosítani?
Milyen kockázatokra kívánunk fedezetet?
Hány évre tervezünk?
Fontos, hogy alaposan olvassuk el a szerződés feltételeit, és tisztában legyünk azzal, mikor fizet a biztosító.
Kinek érdemes életbiztosítást kötnie?
A válasz egyszerű: mindenkinek, aki szeretne felkészülni a váratlan helyzetekre, és biztosítani akarja a szerettei anyagi biztonságát. Ahogy Takács Péter kiemelte:
Minél hamarabb kötjük meg az életbiztosítást, annál kedvezőbb feltételekkel tehetjük meg, és annál nagyobb biztonságot adhatunk magunknak és családunknak.
Ha még nincs életbiztosítása, érdemes megfontolni, hiszen az élet váratlan fordulatait nem tudjuk előre látni – de felkészülhetünk rájuk.