Reggeli

Peller Mariann és Szabó Zsófi vakarózni kezdett az ágyi poloskás beszélgetés közben

rtl.hurtl.hu

2023. október 4. 12:24

Az ázsiai márványos poloska idegenhonos rovar, 2013-tól van Magyarországon – mondta Mezőfi László, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet projektvezető kutatója az ősszel mindenhová berepülő büdös rovarokról, amelyek a mezőgazdaságban okoznak károkat. Az ágyi poloska viszont vérszívó, rejtett életmódot él, és éjszaka aktív. És már több száz éve van nálunk.

Az utóbbi hetekben megszaporodtak az ágyi poloskával kapcsolatos hírek itthon. A Szent Margit Kórházban például egy teljes osztályt kellett átköltöztetni az ágyi poloskák miatt.

Mezőfi László, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet projektvezető kutatója mondta el, hogy mi jellemző erre a nem túl barátságos rovarra. Először is eredetileg denevérek külső élősködője volt, azután váltott emberekre is. Ahogy Mezőfi fogalmazott, „finomabbnak bizonyultunk a denevéreknél”. Nagyon nehéz megtalálni és kiirtani őket, ha úgy tűnik, hogy egy fedél alatt élünk velük, akkor az alvóhelyünk 1 méteres környezetében kell őket keresni.

A kókuszmatrac jobb a hátnak, de kiváló búvóhely az ágyi poloskának

– hívta fel a figyelmet a szakértő. 

Szerencsére veszélyes betegséget nem terjeszt, viszont vérszívó, elsősorban a vékonyabb bőrfelületeket keresi. Nyálában fájdalomcsillapító és véralvadásgátló anyagok vannak, ezért nem érezzük, ha megcsíp. Amikor keresi az eret, többször megszúrja az embert, ezért lesz piros és viszkető folt utána. 

A beszélgetésnek ezen a pontján kezdett Szabó Zsófi rosszul lenni. 

Mezőfi László azt javasolja, hogy ágyipoloska-fertőzés esetén egészségügyi gázmesterhez vagy kártevőirtóhoz forduljunk. Kiirtása még így is nehéz feladat lesz, mert megbújhatnak a parketta alatt vagy a ruháinkban is.

#Reggeli#Videó#Belföld#ágyi poloska#rovar#kártevő#csípés#poloska#idegenhonos faj#invazív faj

Címlapról ajánljuk