Másolatnak hitték a Harvardon porosodó 700 éves kincset – kiderült, hogy eredeti

rtl.hurtl.hu

2025. május 15. 16:05

A középkori történelem egyik igazodási pontjának számító, eredeti jogi dokumentuma lapult elfeledve egy polcon a Harvard Egyetem könyvtárában. Most kiderült, hogy az 1300-ban készült példány milliókat érhet.

Egy poros iratról derült ki, hogy történelemformáló kincs

A Harvard Egyetem jogi karának könyvtárában több mint 75 éve őriznek egy fakó, sérült iratot, amelyet 1946-ban vásároltak meg mindössze 27 dollárért. Akkor még azt hitték, hogy csak egy másolat, de most kiderült: ez egy ritka és eredeti példány az 1300-as Magna Cartából, amelyet I. Edward angol király adott ki.

A dokumentum valódi értékére David Carpenter, a londoni King’s College középkorkutató professzora derített fényt. 2023 decemberében digitális másolatokat böngészett, amikor gyanút fogott a Harvard oldalán található irattal kapcsolatban.

Ultraibolya fény és középkori kézírás leplezte le a titkot

A kutató összehasonlította a dokumentumot más fennmaradt példányokkal, majd ultraibolya fénnyel és spektrális képalkotással vizsgálták meg a szöveget és a kézírást. Az eredmény: az irat egy 1300-ban hitelesített, eredeti Magna Carta példány.

Az első reakcióm a döbbenet és az ámulat volt. A világ egyik legjelentősebb jogi dokumentumának egy addig ismeretlen példányát találtam meg.

– mondta Carpenter.

Mi is az a Magna Carta, és miért ennyire fontos?

A Magna Cartát 1215-ben írták, Földnélküli János király idején, az okirat elsőként rögzítette, hogy a királyt is kötik a törvények – ez lett a későbbi alkotmányos jogrendek alapja világszerte.

Eredetinek bizonyult a Harvard egyik „másolata” – ritka Magna Carta példányra bukkantak
Kép forrása: Constitution Facts - Official U.S. Constitution Website 

Ebből az első, 1215-ös kiadásból csak négy példány maradt fenn. A Harvard most felfedezett dokumentuma a mindössze hét fennmaradt 1300-as verzió egyike.

Az megvan, hogy nyugdíjas aktivisták tavaly kalapáccsal estek neki az eredeti Magna Cartának? 

Egy másik példányt 2007-ben több mint 21 millió dollárért árvereztek el New Yorkban, de a Harvard nem tervezi az eladását – inkább történelmi jelentőségű kincsnek tekintik.

Világháborús hős, rabszolgaságellenes aktivisták és Appleby városa

A dokumentum útját az angliai Appleby városáig sikerült visszavezetni. Az okirat egy világháborús pilóta, Forster Maynard hagyatékából származik, aki az I. világháborúban szolgált, majd Málta védelménél is harcolt.

A feltételezések szerint Maynard a rabszolgaságellenes Clarkson testvérektől örökölte, akik kapcsolatban álltak William Lowtherrel, Appleby örökös urával – így kerülhetett hozzájuk a dokumentum.

Nicholas Vincent történész szerint: 

Nincs teljes bizonyíték, de minden jel arra utal, hogy ez az Appleby Magna Carta.

Újra aktuális: a szabadság örök dokumentuma

A felfedezés különösen aktuális időszakban történt: a Harvard jelenleg több kérdésben is vitában áll az amerikai kormánnyal az egyetemi autonómiáról. A kutatók szerint a Magna Carta üzenete ma is fontos, hiszen a szabadságjogok és az önkormányzás elveit képviseli.

„A Magna Carta ma is inspirálhatja az embereket” – fogalmazott Amanda Watson, a jogi könyvtár igazgatóhelyettese. – „Segíthet újragondolni, mit jelent az egyéni szabadság és az önkormányzás a mai világban.”

A dokumentumot felfedező két kutató, Vincent és Carpenter 2025 júniusában látogat el a Harvardra, hogy személyesen is megnézzék ezt az évszázadok óta kallódó, de most újra megbecsült történelmi relikviát.

Úgy érzed, már rég elfelejtetted az iskolai törit? Tedd próbára magad ezzel a játékos, de kihívást jelentő történelemkvízzel, amely középszintű érettségi témákon alapul, csak épp valamivel szórakoztatóbb köntösben.