HARVARD

Tényleg hizlal, ha este eszel? – meglepő eredményre jutott egy új kutatás

Tényleg hizlal, ha este eszel? – meglepő eredményre jutott egy új kutatás

Tudomány-Tech„Én még nem állnék sorba érte” – interjú Meszéna Domokos harvardi magyar agykutatóval Elon Musk agychipjéről
2024. február 7. 9:47

„Én még nem állnék sorba érte” – interjú Meszéna Domokos harvardi magyar agykutatóval Elon Musk agychipjéről

Elon Musk vállalata, a Neuralink sikeresen beültetett egy chipet egy ember agyába. A milliárdos cégvezér nem árult el részleteket, de biztosak lehetünk abban, hogy hamarosan megismeri a kísérleti alanyt a világ. Van-e félnivalója az implantátum első gazdájának? Hányan fogják követni a példáját, és hány évbe telhet, mire szélesebb körben elérhetővé válnak az agy-gép interfészek? Dr. Meszéna Domokossal, az TTK Integratív Idegtudományi Csoport és a Harvard Medical School agykutatójával beszélgettünk. 
KülföldVilágraszóló botrány az elitegyetemen: miért kellett lemondania a Harvard antiszemitizmussal vádolt rektorának?
2024. január 4. 4:56

Világraszóló botrány az elitegyetemen: miért kellett lemondania a Harvard antiszemitizmussal vádolt rektorának?

Lemondott az amerikai Harvard Egyetem elnöke, miután antiszemitizmussal vádoltak meg, és plágiumbotrányba keveredett. Támogatói szerint összehangolt, rasszista lejáratókampány áldozata lett, és a plágiumvádakat ezentúl fegyverként is használhatja a jobboldal. Kritikusai a konzervatív és akadémiai körökben viszont azt mondják: a bizonyítékok szerint egyértelműen alkalmatlan volt az elitegyetem vezetésére. 
Tudomány-TechNyakunkon a technológia, amellyel a vakok újra láthatnak, sőt még a telepátia is reális jövőkép – mi baj lehet?
2023. június 26. 6:11

Nyakunkon a technológia, amellyel a vakok újra láthatnak, sőt még a telepátia is reális jövőkép – mi baj lehet?

10-20 évbe telhet, mire szélesebb körben elérhetővé válnak az agy-gép interfészek, amelyek súlyos beteg embereknek adhatnak reményt a teljes életre. Ennél kevésbé nemes célokkal, zárt ajtók mögött is dolgoznak a technológia fejlesztésén olyan milliárdosok, mint Elon Musk. Égetően fontos a terület szabályozása, ha nem szeretnénk, hogy a jövőben hekkerek törjék fel az agyunkat. Interjú Dr. Meszéna Domokossal, az TTK Integratív Idegtudományi Csoport és a Harvard Medical School kutatójával.
6:36
ReggeliJönnek az agyba ültethető chipek: Elon Musk szerint a vakok látni, a mozgássérültek újra járni fognak
2023. június 6. 10:08

Jönnek az agyba ültethető chipek: Elon Musk szerint a vakok látni, a mozgássérültek újra járni fognak

Az amerikai gyógyszerfelügyelet engedélyezte az Elon Musk alapította Neuralink startupnak az emberekkel végzett klinikai vizsgálatok elindítását. A vakok látni fognak, a mozgássérültek újra járhatnak majd – ígéri Musk az agyba ültethető chipekről. Ennek valóságalapjáról Meszéna Domokos agykutató beszélt a Reggeliben, aki Harvardról jelentkezett be.