„Nem gondolkodik, csak beszél” – ezt mondta Csányi Vilmos az AI-ról

rtl.hurtl.hu

2025. május 13. 7:12

A nemrég 90. születésnapját ünneplő Csányi Vilmos, az ország egyik legismertebb etológusa és gondolkodója. A neves professzort az RTL stábja is köszöntötte, és bár az interjújából csak egy rövid részlet kerülhetett adásba, most megmutatjuk, mit gondol a mesterséges intelligenciáról – egy olyan témáról, ami nemcsak aktuális, de a tudományos világot is lázban tartja.

„Nem gondolkodik, csak beszél” – így látja az AI-t Csányi Vilmos

A professzor szerint a mesterséges intelligencia mai formája nem értelmez, nem gondolkodik, csak nyelvi szabályokat alkalmaz statisztikai alapon. A gép válaszai nem valódi gondolatokból születnek, hanem a nyelv használatának matematikai modellezéséből.

Bár úgy tűnhet, mintha „beszélgetne” velünk egy AI-chatbot, valójában a legvalószínűbb szavakat és mondatokat állítja elő, nem tudatos döntések alapján.

A professzor szerint a mesterséges intelligencia mai formájában nem gondolkodásra képes, hanem nyelvi szabályokat modellez, statisztikai alapon. 

„Egy életet nem lehet betölteni a memóriába”

Csányi szerint óriási különbség van az adathalmaz és a tapasztalat között.

Az, hogy betöltünk könyvtárakat a számítógépek memóriájába, nem azonos azzal, hogy megélünk egy életet

– magyarázta, utalva arra, hogy az emberi gondolkodást élmények, beszélgetések és emlékek alakítják hosszú éveken át, amit egy gép nem tud reprodukálni egyszerűen adatok betöltésével.

Tudtad? Most éppen egy videóról készült cikket olvasol! Ahelyett, hogy olvasnád, nézhetnéd is a lejátszás gombra kattintva!

Az ember is tud úgy beszélni, mint a gép – de ez nem gondolkodás

A professzor érdekes párhuzamot vont az emberi beszéd és az AI által generált szövegek között:

„Mi is tudunk úgy beszélni, ahogy a gépek. Közben máson jár az agyunk.”

Szerinte az embernél is elválik a beszéd és a gondolkodás, és éppen ez mutatja meg, mennyire komplex az emberi tudat. Amit a gépek ma csinálnak, az nem más, mint a beszéd statisztikai modellezése, de a gondolkodástól még fényévekre járnak.

Lehet, hogy a gépek egyszer tényleg gondolkodni fognak?

Csányi nem zárja ki, hogy egyszer valóban megjelenhetnek gondolkodó gépek. De ez szerinte hosszú folyamat lesz:

Akkor is 20 év kell majd neki, hogy olyan gondolatai legyenek, mint egy embernek.

Azaz a tudatosság, az önreflexió és a döntéshozatal mélysége csak sok-sok tapasztalattal fejlődhet ki – és a gépeknek még hosszú út áll előttük, ha valaha el akarnak ide jutni.

Érdekel, hogyan gondolkodnak valójában más fajok?

Csányi Vilmos kutatásainak középpontjában mindig is az ember és állat közötti kapcsolat állt. Ha kíváncsi vagy, miért érti meg a kutya a gazdáját, hogyan tanul, érez, sőt: gondolkodik, akkor az RTL+ exkluzív dokumentumfilmje neked szól: Miért a kutya a legjobb barátunk? – már elérhető az RTL+-on!