Magyarországon gyártották a Libanonban több ezer áldozatot szedő, felrobbantott csipogókat
2024. szeptember 18. 14:28
A Hezbollah libanoni terrorszervezet tagjai által használt csipogók szinte teljesen egyszerre robbantak fel, egy feltehetően izraeli támadásban.
A tajvani Gold Apollo nevű cég közlése szerint Magyarországon gyártották azokat a csipogókat, amikből több ezer szinte teljesen egyszerre robbant fel Libanonban és Szíriában, egy feltehetően a hezbollah libanoni terrorszervezet ellen végrehajtott izraeli támadásban – írta az AP amerikai hírügynökség. A cég közlése szerint három éve kötöttek megállapodást a BAC Consulting Kft nevű céggel, ami használhatta márkanevüket egyes régiókban, de „a termékek designja és gyártása kizárólag a BAC felelőssége volt”.
Libanonban és Szíriában kilenc ember – köztük egy nyolcéves kislány – meghalt, és majdnem háromezren sebesültek meg kedden, amikor délután fél négy körül egymás után kezdtek el felrobbani a csipogók. A csipogók nagy részét Hezbollah tagok használták, de egyelőre nem lehet tudni, hogy olyanok is használták-e a csipogókat, akik nem tagjai a fegyveres csoportnak.
A BAC Consulting Kft. a honlapja alapján egy tanácsadócég, ami a legkülönfélébb projekteken dolgozik – írta a Telex. A cég honlapja szerdán már nem volt elérhető. A Telex cikke szerint a cégadatok szerint két éve van üzleti tevékenysége, tavaly 210 millió forintos árbevétele és 13 millió forintoss profitja volt. A tevékenységei között minden ott van a lapkiadástól az olajgyártásig, a tulajdonosának pedig nincs másik cége.
A cég székhelye, több más vállalkozással együtt, a zuglói Szőnyi úton van – írta a 24.hu. A lap cikke szerint a nyilvános cégadatok szerint a társaság ügyvezető-tulajdonosa a 49 éves Bársony-Arcidiacono Cristiana Rosaria, akinek hivatalos lakcíme egy újpesti panelház nyolcadik emeleti lakásában van. A Linkedin-profilján azt írja, hogy 2019 óta vezeti a BAC Consultingot, amelynek – legalábbis magyarországi – megalapítása 2022-ben történt.
Bársony-Arcidiacono a 24.hu cikke szerint szakértőként dolgozott az Európai Bizottságnak, az UNESCO-nak, vagyis az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek is. Az NBC-nek szerdán arról beszélt a 444.hu szerint, hogy „nem én gyártom a csipogókat. Én csak a közvetítő vagyok. Azt hiszem, félreértették a dolgot.”
Nyitókép: Rendőrök a Gold Apollo cég irodájánál. Fotó: Annabelle Chih/Getty Images