Libanonban csak a fél ország állította át az órát, teljes a káosz
2023. március 26. 15:16
A miniszterelnök elhalasztotta az átállást, így ugyanis a muszlimok egy órával előbb ehetnek ramadán idején.
A libanoni lakosok két rivális időzónában ébredtek fel, a politikai és vallási hatóságok ugyanis eltérő utasítást adtak az órák átállítására – derült ki a BBC cikkéből.
- Najib Mikati ügyvivő miniszterelnök azt közölte, hogy a nyári időszámítás a következő hónapban, a ramadán végén kezdődik, így a muszlimok korábban (19 óra helyett már 18 órakor) megtörhetik napi böjtjüket.
- A keresztény hatóságok azonban azt mondták, hogy március utolsó vasárnapján állítják át az órákat, ahogy azt a legtöbb évben szokták. Sok vállalkozás követte is ezt az utasítást.
A vita mutatja, hogy az országban még mindig jelentősek a nézeteltérések a keresztény és a muszlim csoportok között, korábban az 1970-es és 1980-as években polgárháborút is vívtak.
Najib Mikati csak csütörtökön jelentette be, hogy április 20-ra halasztja a nyári időszámítás kezdetét. Döntését nem indokolta, de szakértők szerint így akarja növelni népszerűségét, a ramadán ugyanis március 22-én kezdődött és április 21-én ér véget.
A helyi keresztény egyház azt közölte, hogy figyelmen kívül hagyja a bejelentést, és hasonlóan tett több libanoni szervezet is. Két hírcsatorna, az LBCI és az MTV előreállította az órát vasárnap hajnalban.
A nemzeti légitársaság kompromisszumos megoldás mellett döntött: a cég által használt órák a téli időszámításban maradnak, de a repülési időket a nemzetközi menetrendekhez igazítják.
Az országban sok óra, valamint mobiltelefon automatikusan átállt a másik időszámításra, a szolgáltatók ugyanis nem kaptak értesítést a csúszásról.
Kim Ghattas bejrúti újságíró Twitter-üzenetében azt írta, hogy a kormány váratlan lépése „teljes zűrzavart” okozott az utazásoknál és a zoom-hívásoknál.
Nyitókép: Vael Hamzeh/MTI/EPA