„Mindig is azt gondoltam, Állhatatos Erzsébetnek kellene nevezni” – videós összeállítás II. Erzsébet fordulatokkal teli életéről
2022. szeptember 8. 21:02
A britek többsége soha nem ismert más uralkodót. II. Erzsébet mindössze 25 évesen lett királynő, azóta vezeti az Egyesült Királyságot. Nem mindennapi életét egy világháború és megannyi botrány kísérte, és egy emberöltőn át tartó szerelem.
Amikor Elizabeth Alexandra Mary Windsor 1926 áprilisában megszületett, senki nem gondolta, hogy a kislányból egyszer királynő lesz. Tízéves volt, amikor nagybátyja, VIII. Edvárd lemondott a trónról, hogy feleségül vehessen egy elvált asszonyt, az amerikai Wallis Simpsont. Így lett Erzsébet apja, VI. György a király.
A királyi család életével foglalkozó beavatottak úgy tudják, hogy II. Erzsébet barátai szerint nagyon boldogan élt volna vidéken állataival és családjával, de miután a trón várományosává vált, erről már nem dönthetett.
Mindannyiuk előtt kijelentem, hogy egész életemet – legyen hosszú vagy rövid – Önök és csodálatos birodalmunk szolgálatának szentelem
– fogadta meg 21 évesen a későbbi királynő világszerte sugárzott rádióbeszédében.
A fiatal hercegnő 1952-ben apja helyett utazott el a Brit Nemzetközösség országaiba. A reptéren látta utoljára a betegeskedő királyt. Néhány nappal később Kenyában érte a hír: VI. György meghalt. Azonnal visszatért Londonba, és 25 évesen a helyébe lépett.
A gyászidőszak letelte után, 1953. június 2-án koronázták királynővé. A Westminster Abbeyből élőben közvetített eseményt világszerte milliók követték a tévében. Az addig érinthetetlen és távoli uralkodói család tömegek számára vált valódivá azáltal, hogy a tévékészülékek segítségével közvetlen közelről, a nappalijukban nézhették őket. A „csodálatos brit birodalom” amelyről Erzsébet korábban beszélt, már uralkodásának elején repedezni kezdett.
Ennek egyik első jele volt, amikor 1956-ban Egyiptom a britekkel szembeszállva államosította a Szuezi-csatornát. A gyarmatok közül elsőként 1957-ben Ghána, majd egy bő évtized alatt a legtöbb afrikai és karibi terület függetlenedett.
A XX. század második felében nemcsak a birodalom, a világ is nagyot változott.
Ön és én is életünk nagy részében azt hittük: ez a találkozó soha nem történhet meg. Remélem, Önök is ugyanolyan boldogok, mint én, hogy bebizonyosodott: tévedtünk
– mondta 1994-ben, amikor a Szovjetunió szétesése után Borisz Jelcin orosz elnök meghívására Moszkvában vendégeskedett.
Száz év után ő volt az első brit uralkodó, aki Írországba látogatott, 2011-ben. Ezt az elemzők a két ország közötti megbékélés történelmi pillanataként értékelték.
„Finom eszközökkel ösztökélt mindenkit arra, tegyék félre ellentéteiket. Adott egy löketet, ami után már a politikusoknak, üzletembereknek, mindenkinek könnyebb dolga volt”
– jellemezte a királynő diplomáciáját egy történész.
Azért akadtak olyan helyzetek is, amelyekben szerepe ellentmondásos volt. A trónörökös, Károly és Diana hercegnő mesebeli esküvője 1981-ben fiatalos csillogást hozott a Windsor-házba. Ám a pár nyilvánosság előtt zajló családi drámája aláásta a monarchia népszerűségét. Erzsébet négy gyerekéből három házassága ment tönkre 1992-re. A Windsor kastélyban pusztító óriási tűz pedig hozzájárult ahhoz, hogy azt az évet szörnyűnek, latinul „annus horribilisnek” jellemezte (atmo).
Nem sejtette, hogy még rosszabb jön. 1997-ben Diana hercegnő autóbalesetben meghalt Párizsban. II. Erzsébet pedig olyan sokáig nem reagált nyilvánosan, hogy a gyászoló alattvalók érzéketlennek tartották.
Aztán a 2000-es években újabb botrányok tépázták meg a család hírnevét. A királynő másodszülött fia, András herceg ellen az Egyesült Államokban bírósági eljárás indult szexuális bántalmazás miatt. Unokája, Harry herceg és felesége pedig – miután rasszizmussal vádolta meg a család bizonyos tagjait – lemondott királyi kötelezettségeiről és Kaliforniába költözött.
Mindezek ellenére II. Erzsébet népszerű maradt. Fülöp herceg, aki 73 éven át volt a társa, a koronavírus járvány közepette, 2021-ben meghalt. Temetésén a királynő fekete maszkban, az egészségügyi előírásokat betartva, egyedül ült, ezzel is demonstrálva: a szabályok rá éppúgy vonatkoznak, mint bárkire.
A britek többsége nem ismert más uralkodót rajta kívül.
A változó világban a stabilitás szimbólumává vált, és ez lehet a kulcs, ha legendás királyok Hódító Vilmos, Hitvalló Eduárd, vagy Nagy Alfréd mintájára egyetlen jelzővel kellene illetni.
„Mindig is azt gondoltam, Állhatatos Erzsébetnek kellene nevezni” – mondta egy történész.