„Szánalmas” – betiltották az ausztrál teniszbajnokságon a Kínát kritizáló pólókat, majd mégis engedélyezték
2022. január 26. 21:55
Nagy felháborodást okozott, hogy levetették néhány nézővel a Peng Suaj kínai teniszezőnő „eltűnésével” foglalkozó pólókat. A melbourne-i teniszbajnokság szervezői eleinte kiálltak a döntés mellett, közölve, hogy a szabályok nem engedélyezik a politikai transzparenseket, de végül visszakoztak. Aktivisták már jelezték, ha csak rajtuk múlik, akkor a szombati női döntőn teli lesz a lelátó „Hol Van Peng Suaj?” feliratú pólókkal.
Szánalmas. Nagyon-nagyon gyáva.
Ezekkel az erős szavakkal kritizálta a minden idők egyik legnagyobb teniszezőjének tartott, 18-szoros Grand Slam győztes Martina Navratilova az ausztrál nyílt teniszbajnokság szervezőit, akik szerinte „kapituláltak” Kína előtt, amikor kitiltották a „Hol Van Peng Suaj?” felirattal ellátott pólókat a nézőtérről. Nem ő volt az egyetlen. Több jelenlegi és volt teniszező, jogvédő aktivisták és az ausztrál kormány több tagjai is kikelt a döntés ellen.
A botrányt azután robbant ki, hogy aktivisták a közösségi oldalukon nyilvánosságra hoztak egy videót, amint látni, hogy a melbourne-i Grand Slam-torna szervezői és a kihívott rendőrök arra kényszerítenek három nézőt, hogy vegyék le a pólójukat, amivel a kínai teniszezőnő esetére hívták fel a figyelmet.
Peng Suaj tavaly évvégén azzal került a figyelem középpontjába, hogy a közösségi oldalán szexuális támadással vádolt meg egy magas rangú kínai politikust. A posztot a kínai hatóságok gyorsan törölték az erősen cenzúrázott kínai internetről, a sportoló pedig azt követően hetekre eltűnt közösségi oldaláról és a nyilvánosság elől, kérdéseket vetve fel biztonságáról.
Mi történik!? A bátorság milyen nagy hiánya! Mi lett volna, ha nincsenek kínai szponzoraitok?
– írta a tiltással kapcsolatban Twitter-oldalán Nicolas Mahut. Az egykori francia teniszező ezzel arra utalt, hogy a teniszverseny egyik legfőbb támogatója a Guojiao 1573 kínai szeszesital gyártója.
Az esettel kapcsolatban megszólalt az ausztrál kormány több tagja is.
Peter Dutton védelmi miniszter „nagyon aggasztónak” nevezte a tiltást a Sky News Australiának adott nyilatkozatában, közölve, hogy Peng esete „nem politikai, hanem emberi jogi ügy”, és kijelentette, hogy a melbourne-i tenisztornát szervező Tennis Australia nevű szervezetnek ki kellene állnia a kínai teniszezőnő mellett.
Marise Payne ausztrál külügyminiszter pedig egy sajtótájékoztatón egy kérdésre válaszolva közölte, teljesen megérti, hogy Peng támogatói miért tartják aggasztónak, hogy megtiltották nekik a pólók viselését „egy olyan országban, ahol tisztelik a szólásszabadságot”.
Az ügyre reagált a kínai kormány is. Zhao Lijian külügyi szóvivő egy kérdésre válaszolva kijelentette, hogy Kína „mindig is ellenezte a sportok átpolitizálását”, hozzátéve, hogy „az ilyen akciók népszerűtlenek, és soha nem járnak sikerrel”.
Kiálltak a tiltás mellett, majd visszatáncoltak
A botrány kirobbanása után a Tennis Australia eleinte kiállt a döntés mellett, közölve, hogy a szabályaik tiltják a politikai üzeneteket hordozó ruhadarabok viselését a lelátókon. A szervezet hozzátette, hogy aggódnak Peng jóléte miatt, de a nézőknek már nem engedélyezhetik olyan pólók viselését, amik felhívják a figyelmet az ügyére.
Egy nappal később azonban már meg is változtatták az álláspontjukat. A szervezet vezetője, Craig Tiley kedden az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva közölte, hogy be lehet menni a mérkőzésekre a kérdéses pólókban, ha közben nem zavarják meg a mérkőzéseket, „nem csőcselékként érkeznek” és „békésen viselkednek”.
A pólós tüntetést szervező aktivisták a kitiltásuk után internetes adománygyűjtés indítottak, hogy még több pólót tudjanak készíteni, és mostanra már 15 ezer ausztrál dollárt gyűjtöttek össze. Az aktivisták még a pólótiltás feloldása előtt közölték, hogy ezer pólóra adtak le rendelést, és azokat ingyen fogják osztogatni a szombati női döntő helyszínén.
Ezer pólót nyomtatunk, és majd meglátjuk, hogy mennyi nézőt tudnak megállítani
– mondta Max Mok az ABC ausztrál televíziónak. Tiley keddi nyilatkozata után viszont már biztosra vehető, hogy a női döntő alatt teli lesz a lelátó „Hol Van Peng Suaj” feliratú pólókkal.
Az elhallgatott teniszezőnő
A legeredményesebb kínai teniszezőnek számító Peng tavaly novemberben a Weibo nevű kínai közösségi oldalon azzal vádolta meg Csang Kao-li egykori kínai miniszterelnök-helyettest, hogy szexre kényszerítette. Posztját fél órán belül eltüntették az erősen cenzúrázott kínai internetről, nevét tiltólistára helyezték, hogy ne lehessen rákeresni, és posztját annyira aggasztónak találták, hogy még a „tenisz” szót is blokkolták.
Peng ezután eltűnt: közösségi oldalán nem adott hírt magáról, és nem lehetett tudni, hogy hol tartózkodik, felvetve annak lehetőségét, hogy a kínai hatóságok „eltüntették”, mint több más olyan embert, akik politikailag kényes kijelentéseket tettek. Ez megszokottnak számít Kínában.
A 2013 és 2018 közötti Kína hét leghatalmasabb emberének egyikét, a Kínai Kommunista Párt Politikai Bizottsága Állandó Bizottságának egyik korábbi tagját vádolta meg. Az ilyesmit egyértelműen a Párt elleni támadásnak veszi Peking
– magyarázta az rtl.hu-nak Matura Tamás Kína-szakértő, a Corvinus Egyetem oktatója, a Közép-európai Ázsia Kutató Központ alapítója.
A teniszezőnő esete nagy botrányt váltott ki a nyugati országokban, és a WTA nő teniszszövetség lemondta Kínába tervezett versenyeit, közölve, hogy számukra „vannak fontosabb dolgok a pénznél”.
Peng az eltűnése után párszor feltűnt, de azok a megjelenések egyáltalán nem oszlatták el a vele kapcsolatos aggodalmakat. Előbb egy neki tulajdonított angol nyelvű levelet hozott nyilvánosságra a Kommunista Párt irányítása alatt álló kínai állami sajtó, aminek nyelvezete gyanússá tett, hogy nem ő írta meg. Később egy videón volt látható, ahogy edzője és barátai körében vacsorázik, de feltűnő volt, hogy ő nem szólalt meg, és a rövid felvételen háromszor is elmondják, hogy november 20-a van.
Ezután a Kínával szemben barátságosnak tartott Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével beszélt 30 percet videón keresztül, amiből azonban csak egy fényképet hoztak nyilvánosságra. A beszélgetés alatt a biztosság közlése szerint Peng a pekingi otthonában volt, nincsen semmi baja, és nem akar a nyilvánosság elé lépni.
Később a kínai állami sajtó munkatársai tettek közzé róla fotókat, bizonyítandó, hogy nincs baja, de azokra is a propaganda árnyéka vetült. Majd egy Pekinggel szemben baráti szingapúri állami lapnak adott interjút, amiben már azt is tagadta, hogy bármikor is megvádolt volna bárkit is szexuális bántalmazással, hozzátéve, hogy „nagyon szabad vagyok”. Ez a kifejezés rendszeresen visszaköszön a kínai propagandavideókban.
Peng azóta sem beszélt a WTA teniszszövetséggel, és nem adott interjút egyetlen egy nyugati sajtóterméknek sem.
Nyitókép: Peng Suaj az Indian Wells-i teniszversenyen, 2017. március 13-án. (MTI/EPA/Paul Buck)