Külföld

A WHO főigazgatója felszólalt az emlékeztető oltások ellen

rtl.hurtl.hu

2021. december 22. 18:58

Az Egészségügyi Világszervezet vezetője szerint az emlékeztető oltások inkább meghosszabbítják a járványt, mintsem véget vetnének neki, mert eltérítik a vakcinákat azoktól az országtól, amelyekben még alacsony az átoltottság.

Nem lehet kilábalni a koronavírus-világjárványból pusztán emlékeztető oltásokkal, fontosabb, hogy mindenhol haladjanak az első adagok beadásával – figyelmeztetett szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója az MTI beszámolója szerint.

„Egyetlen ország sem lábalhat ki a pandémiából emlékeztető oltások segítségével, és az emlékeztető oltások nem adnak okot az ünneplésre” – jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz Genfben tartott sajtótájékoztatóján.

A főigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy a világban beadott minden öt vakcina közül egy emlékeztető oltás, ugyanakkor a jelenleg kórházi kezelésre szorulók és a halálos áldozatok jelentős többsége oltatlan.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz idei utolsó sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy 2022-nek a Covid-19-járvány végét hozó évnek és egyben a szolidaritás új korszakát jelentő kezdetnek kell lennie.

A járvány második évét összegezve hangsúlyozta, hogy „tizenkét nagyon kemény hónap áll mögöttünk, de nem szabad hagynunk, hogy elvesztegetett év legyen”. Hozzátette, hogy le kell vonni a tanulságokat egy olyan évből, amikor több mint 3,5 millió ember halt meg a Covid-19-betegség következtében, több, mint 2020-ban.

„2021 sok okot adott nekünk a reménységre, vakcinák formájában, amelyek kétségkívül sok életet mentettek meg, de az oltóanyag elosztásában megnyilvánuló méltánytalanság sok emberéletet követelt” – mondta a főigazgató.

Beszélt arról is, hogy a Covid-19 betegségbe továbbra is mintegy ötvenezren halnak bele hetente, és egyre inkább az omikron válik az uralkodó variánssá. Világosan meg kell fogalmaznunk, hogy a védőoltások hatásosak mind a delta, mind az omikron variánssal szemben – emelte ki Gebrejeszusz.

Elsődleges célként kell kezelni, hogy minél előbb minden ország lakosságának 40 százaléka megkapja az oltást, a jövő év közepéig pedig 70 százalékuk – tette hozzá.

Maria van Kerkhove, a koronavírus-járvány WHO-felelőse közölte szerdán, egy hónappal az új variáns azonosítása után, hogy egyes adatok szerint az omikron által megfertőzöttek közül kevesebben kerülnek kórházba, mint a delta variáns által fertőzöttek közül. Hozzátette azonban, hogy egyelőre nem áll rendelkezésre elegendő adat ahhoz, hogy megállapítsák: az omikron virulensebb lenne a deltánál. „Még nem láttuk elég ideje terjedni ezt a variánst a világ lakossága, elsősorban a sérülékeny emberek között” – fogalmazott.

Nyitókép: Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója sajtótájékoztatón Genfben, a szervezet székhelyén, 2021. december 20-án. Fotó: EPA/SALVATORE DI NOLFI