Döbbenetes eredménye lett egy diákok mentális állapotával foglalkozó felmérésnek Budapesten
2023. július 29. 18:38
A felmérésben részt vevő újpesti középiskolások 21 százaléka szexuális abúzus áldozata, de gyakori a verbális vagy fizikai bántalmazás is. A kérdőivet az után töltették ki több mint 1000 középiskolással, hogy csak a tanév első két hetében tízen kíséreltek meg öngyilkosságot, egy fiatal pedig meg is halt. A kerület terápiás szobákat hozott létre, ahol hetente háromszor szakemberek foglalkoznak majd a diákokkal.
A riportot az este 6-kor kezdődő Híradóban láthatják.
Fekete háttér előtt égő gyertyát posztolt szeptember elején a közösségi oldalára egy újpesti középiskola. Öngyilkos lett az egyik diákjuk, rá emlékeztek így.
Rajta kívül – csak a tanév első két hetében – még 9 diák próbálta meg eldobni az életét a IV. kerületben.
Több mint ezer középiskolás bevonásával ezután kezdték el vizsgálni az újpesti iskolákba járó diákok mentális állapotát. Az eredmény a kutatást végző önkormányzati ifjúsági referenst is megdöbbentette. Andula Zsuzsanna elmondta, 1007 főből mindössze 29 fő, vagyis nagyjából 2,9 százalék mondhatta el magáról, hogy nincsen semmilyen gyermekkori ártalmas élménye.
A kutatást két részletben készítették el. Először 418, többségében 9-10. osztályos tanuló töltötte ki a 10 kérdéses kérdőívet. Ebből azt derült ki például, hogy
a diákok 47 százalékát érte már verbális, 21 százalékukat pedig fizikai bántalmazás. 31 százalék tapasztalt saját bevallása szerint érzelmi, 23 százalék pedig fizikai elhanyagolást.
Ez utóbbi azt jelenti, hogy a kitöltő úgy érzi, gyakran kell piszkos ruhában járnia, vagy nem jut elég ételhez. 110 diák, vagyis az első körben részt vevők több mint egynegyede szexuális bántalmazás áldozata volt.
A szakember szerint mindez a koronavírus miatti karantén-időszakkal magyarázható. Szerinte ezáltal olyan hiányosságok alakultak ki, ami miatt nehezebben ismerik fel a gyerekek, hogyha veszélyhelyzet áll fent. Nagyon alacsony szinten lehet az önismeret, az emberismeret és az önértékelés azoknál a gyerekeknél, akikre a járványidőszak hosszú elzártsága így hatott.
A második körben csaknem hatszáz 11-12. osztályos diák válaszolt a kérdésekre. Az összesített adatok szerint körükben a szexuális, verbális és fizikai bántalmazást átéltek aránya pár százalékkal csökkent.
Magasabb lett azonban azoknak az aránya, akiknél van valamilyen függő a családban: a gyerekek 26 százaléka jelezte ezt, míg 35 százalékuknál pedig mentális vagy pszichiátriai betegséggel küzd valaki a családban.
Fehérné Domonkos Ildikó pszichológus, a Hétszínvilág Egyesület vezetője mutatta meg a Híradónak az egyik terápiás szobát, amelyet az önkormányzat segítségével hoztak létre az újpesti ifjúsági házban. A kerület vezetői az ő pszichológusaik és szociális munkásaik segítségét kérték – ők pedig heti 3 napot, 3 órában, 2 fővel, 2 terápiás szobával lesznek jelen.
Augusztus elsején indul az egyelőre három hónapig tartó pilot program, de az újpesti középiskolákból máris 75 diák jelentkezett hozzájuk. A program elindítása idáig kevesebb mint 10 millió forintba került.
Ha ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelki elsősegély-számot!
Nyitókép: