Akciózásra kényszeríti a kormány az üzletláncokat, a szakértő szerint ez nagyon rossz ötlet
2023. április 20. 21:06
Két hónappal, június 30-ig hosszabbította meg az árstopot a kormány. És bejelentették, hogy akciókra köteleznek forgalmas üzletláncokat. Alapvető élelmiszereket, árukategóriánként egy terméket kell majd olcsóbban adniuk a kereskedőknek, legalább 10 százalékkal az előző 30 nap legalacsonyabb árához képest. A GKI szerint az újabb állami beavatkozás tovább fűti az inflációt.
A Híradó által felkeresett boltban kétszer annyi az akció, mint egy éve. Az alapvető élelmiszerek árából átlag 15-20 százalékot engedett a tulajdonos az elmúlt hetekben. Próbál mindent megtenni. miután egyre kevesebbet vásárolnak az emberek. De nem csak nála, hónapok óta zuhan az üzletek forgalma Magyarországon a megugrott infláció miatt.
A SPAR vezetője szerdán az RTL Híradónak azt mondta, újabb drágulást hozhat, ha a kormány hosszabbít az április 30-ig tartó élelmiszerárstopot. Gulyás Gergely miniszter viszont ma azt mondta, elkötelezettek az infláció leszorításában, ezért két hónappal kitolták a határidőt.
„Június 30-ig meghosszabbítottuk az árstopokat” – jelentette be a csütörtök délelőtti kormányinfón.
Emellett egy újabb állami beavatkozást is bejelentett ma a kormány.
Nagyjából 20 termékkategóriában akciókra kötelezik a nagyobb üzletláncokat, legkésőbb június elsejétől.
Azt mondták, például valamelyik húst, pékárut és zöldséget kell majd olcsóbban árulni.
„Az érintett kereskedelmi egységeknek valamennyi kategóriában egy-egy szabadon választott terméket kell az akciót megelőző 30 napban tapasztalt legalacsonyabb árnál legalább 10 százalékkal kínálni. Az akciókra pedig heti szinten kell majd kijelölni a termékeket” – magyarázta a kormányinfón Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő.
A Híradó megkérdezte a nagyobb üzletláncokat az előírt akciókról. A SPAR azt írta, már most hetente csökkenő árakkal várják a vásárlókat, akiket „hűség-, és kuponajánlatok is segítenek abban, hogy minél kevesebbet költsenek”.
A Tesco és az Auchan megbízásából az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára válaszolt.
„Részleteket nem ismerünk, ezért azzal számolni, hogy ez milyen anyagi, pénzügyi terhet jelent a vállalkozások számára, ma még nem tudunk válaszolni. Az árstop és az akciózás előírása is azt jelenti, hogy a vállalkozásoknak le kell mondani árbevételük egy részéről” – mondta Vámos György.
A GKI szerint a kötelező akciók még nagyobb drágulást okozhatnak.
„Ha a rendelet 10 százalékos csökkenést jelentene, akkor valószínűleg elég, ha a kereskedő a többi termék árát egy-egy százalékkal megemeli, és már rögtön ugyanott van.
Tehát ennek a döntésnek a következménye valószínűleg az lesz, hogy még gyorsabbra kapcsol az infláció, nemhogy csökkenne
– jósolta Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint márciusban majdnem 45 százalékkal többe kerültek az élelmiszerek Magyarországon, mint egy évvel korábban. Vagyis
az uniós átlag több mint kétszeresével drágultak.