Híradó

Lázár János fejében már ott van, kinek adná oda ingyen a közpénzből felújított kastélyokat

Kéri BarnaKéri Barna

2023. április 13. 20:54

Épp a Momentum ott járó politikusai előtt rúgtak ki a füzérradványi kastélyból. Ez az egyike annak a 12 kastélynak, amit az állam ingyen magántulajdonba adna. A kormány szerint az elbocsátásoknak nincs köze a kastélyprivatizációhoz. Lázár János a Telexnek arról beszélt: a kastélyokat nagy cégek, például a Mol, az OTP vagy a Richter kaphatná meg az államtól. Az OTP és a Richter nem zárkózna el ettől.

Másfél éve nyitott újra a felújított füzérradványi kastély. Másik 11 kastéllyal együtt most ezt is ingyen magántulajdonba adná a kormány. A Momentum két politikusa néhány napja aláírásgyűjtésbe kezdett helyben a kormányzati terv ellen. Véletlenül éppen akkor, amikor több dolgozóval közölték: felmondanak nekik.

„Március 20-án kaptak egy tájékoztató levelet a kollégák 30 napos felmondásról. Igazából ez csak tájékoztatás volt, én úgy gondolom, és április 20-án vagy 19-én, a 30 nap leteltével kapnák meg a felmondási levelüket. Jogilag ezzel tisztában kellene lenni, hogy a csoportos létszámleépítés mit jelent” – mondta egy dolgozó

Kiderült: 12 dolgozónak mondanak fel itt. A Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztés Nonprofit Kft. összesen 168 dolgozó leépítéséről döntött, a gazdasági helyzetre hivatkozva, szinte egy időben azzal, hogy a Lázár János vezette építési minisztériumban elkészült a kastélyok átadásáról szóló terv. A Momentum szerint nem véletlen az egybeesés.

Ez minden bizonnyal azért van, mert már előkészítik a tulajdonosváltást, és azokból a kastélyokból rúgják ki az embereket, amiket készülnek most magánkézbe adni

– mondta a Híradónak Bedő Dávid, a Momentum országgyűlési képviselője.

A kormány ma kérdésünkre azt írta: a kastélyok jövőbeli fejlesztési lehetőségeinek újragondolása és a csoportos létszámleépítés között nincs kapcsolat.

A nemzeti kastély és várprogramot még én magam indítottam el

– közölte Lázár János a Telexnek adott interjúban.

Arról is beszélt: az új tulajdonosnak amellett, hogy fent kell tartania a ingatlanok közfunkcióját, fejleszteniük kell az ingatlanokat.

„Az én fejemben az van, hogy egy nagy, európai jelentőségű magyar vállalat, átvesz az államtól egy ilyen épületet, invesztál bele és még fejleszt rajta, működteti napi szinten, a múzeumokat nyitva tartja, a parkot nyitva tartja, és természetesen a maradék időben a cég javára is tudja ezt használni” – fejtegette a miniszter.

Azt is elmondta, kikre gondolt új tulajdonosként.

Számba jött három nagy magyar vállalat, a Mol az OTP és a Richter.

A Híradó kérdésére a Richter Gedeon Nyrt. azt válaszolta: folytak előzetes egyeztetések az ügyben a kormány és a cég között. Nem zárkóznak el attól, hogy átvegyenek ingatlanokat az államtól, de ennek lehetséges jogi és műszaki feltételeit még vizsgálják. 

Az OTP Bank a Híradó kérdésére azt írta: nem folytat tárgyalást ebben a témában. „A vonatkozó törvény megismerését követően nyitottak vagyunk az egyeztetésekre, amennyiben hozzá tudunk járulni a nemzeti értékek fenntartásához, úgy, hogy az nem jár jelentős teherrel az OTP Bank számára” – tették hozzá. A Mol nem reagált.

#Híradó#Videó#adásrészletek#Belföld#politika#kastély#rtl#kirúgás#top hírek