Híradó

A finn és svéd NATO-csatlakozást fél éve húzzák, de az orvosi kamarát egy nap alatt szétverték – hol marad a kormány által megígért társadalmi egyeztetés?

Litauszky BalázsLitauszky Balázs

2023. március 5. 18:52

Hiába ígérte meg a társadalmi egyeztetést a kormány, az orvosi kamara működésének szabályait egy nap alatt módosította az Országgyűlés. A kabinet még tavaly nyáron fogadta el az Európai Bizottság javaslatát, hogy csökkentik a rendkívül gyors jogalkotások számát – cserébe az uniós támogatásokért. Közben a finn és a svéd NATO-csatlakozást több mint fél éve húzza a Parlament. A kormány úgy reagált: félévente négyszer lehetőségük van kivételes gyorsaságú törvényhozásra.

Koporsót vittek a Parlament elé tavaly nyáron a KATA-törvény módosítása ellen tüntetők. Álmaikat, vágyaikat írták fel egy-egy lapra, amit szimbolikusan eltemettek. 

Július 12-én kivételes eljárásban fogadta el az országgyűlés kormánypárti többsége a KATA szabályainak módosítását, aminek következtében vállalkozók ezrei kényszerültek év közben más, kedvezőtlenebb adónembe. A javaslatot egy nappal korábban nyújtották be.

A KATA-törvény benyújtása előtt öt nappal beszélt arról Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy az Európai Bizottság kérésének eleget téve csökkentik a rendkívül gyors jogalkotások számát.

Amikor ezzel egy héttel később szembesítették, ezt mondta: „Ez egy félreértése annak, amit teljesen világosan mondtam. A bizottsággal azon vagyunk, hogy aláírjuk a megegyezést. Ha aláírtuk a megegyezést, akkor aszerint fogunk eljárni.

A KATA-törvényhez hasonló történt most a Magyar Orvosi Kamarát érintő szabályok átalakításakor. 

Szintén egy nap alatt ment át az országgyűlésen a kötelező tagságot megszüntető, az etikai eljárásokat más szervezethez áthelyező módosítás.

A héten kezdte tárgyalni az Országgyűlés Finnország és Svédország NATO csatlakozásának ratifikálását. Ezt több mint fél éve halogatja a kormánypárti többség. 

Az őszi ülésszakban a még zajló társadalmi egyeztetéssel indokolták, hogy miért nem szavaznak róla. 

A Momentum szerint ezek az ügyek is mutatják, hogy melyik ügyeket tartja a kormány igazán fontosnak. „Sokkal fontosabb a hatalmi pozíció megerősítése és fenntartása, annak a félelmi kultúrának a fenntartása, megerősítése, amiből a Fidesz és a kormánypártoknak a stabilitása és kormányzóképessége szerintük táplálkozik” – fogalmazott Kele János, a párt elnökségi tagja.

A Híradónak a Területfejlesztési Minisztérium azt írta: az Országgyűlés tevékenységéről szóló házszabályi rendelkezések szerint kivételes eljárás elrendelésére félévente legfeljebb négy alkalommal van lehetőség. Hozzátették, hogy ezt a határozatot az Európai Bizottság ismeri, ez ellen soha nem emeltek kifogást.

 

#Híradó#Videó#Belföld#politika#rtl#gyors jogalkotás#mok#társadalmi vita

Címlapról ajánljuk