Rezsiemelés: mindenki szabadulna korszerűtlen, túl sokat fogyasztó ingatlanjától
2022. augusztus 3. 19:52
Drasztikus eltérések lehetnek az azonos méretű és elhelyezkedésű ingatlanok árai között annak függvényében, hogy milyen az energetikai besorolásuk. Jelenleg a korszerű, alacsony rezsijű ingatlanok iránt a legnagyobb a kereslet. A nagy és elavult fűtési technológiát használó házakból viszont túlkínálat lehet. A szakértő szerint az új rezsiszabályok október, november környékén hozhatnak jelentős változást a lakáspiacon.
Megfelelő ár és elhelyezkedés – július közepéig ezek a szempontok számítottak az ingatlanvásárlásnál, az új rezsiszabályok érvénybe lépésével viszont ez jelentősen megváltozhat.
Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője szerint
a kereslet leginkább az energiahatékony, alacsony rezsijű, korszerű és kis alapterületű ingatlanok irányába tolódott el – ebben némi kivételt jelentenek a panellakások is, amik nem tartoznak ebbe a kategóriába, de rájuk nem vonatkoznak az új rezsiszabályok.
A nagy alapterületű, szigetelés nélküli, kevésbé energiahatékony ingatlanokat viszont egyre nehezebb eladni. A vezető elemző szerint a rezsidíjak emelkedése árcsökkenést indíthat be az egész lakáspiacon.
A rezsinövekedés igazi vesztesei az elavult fűtési technológiát használó, 2-3 generációs családi házak lehetnek.
A békéscsabai Szák Andrásné, mint sokan mások is, felújítást tervez, de azt mondja, egyelőre nincs pénze az ablakcserére. „1980-ban építettünk, mindig volt redőny rajta, ott a sarokban teljesen elporlott az ablak.” Télen rendszerint a kisebb hátsó épületbe költöznek át, hogy kisebb legyen a számla.
„Néztük az árakat, hogy magasabb lesz, és arra gondoltunk, hogy idővel kicseréljük az ablakot, mert akkor nem lesz annyi a gázszámla, nem kell máshonnan elvenni a pénzt, mert nem olyan magas a nyugdíjunk” – mondta a Híradónak.
Markovich Béla, az építőipari segédanyagokat gyártó Mapei ügyvezető igazgatója azt javasolja, felújítás előtt mindenki forduljon szakemberhez, még akkor is, ha
jelenleg legalább 4 hónapot kell várni, míg elkezdődhet a munka.
Szerinte „nagyon kell vigyázni, hogy az emberek ne essenek bele az energiatakarékossági csapdába”. Ez azt jelenti, hogy
nem biztos, hogy egyből neki kell ugrani kazáncserének, napelemépítésnek vagy hőszivattyúnak, hanem az egész házat vagy lakást figyelembe véve kell végiggondolni a felépítését, a szerkezetét, a jól előkészített beruházást.
Szerinte így éri meg végigvinni egy energetikai hatékonysági beruházást.
Balogh László azt mondja, a hazai ingatlanállomány nagyon rossz állapotban van, hiszen a kiadott energiatanúsítványok alapján a tavaly gazdát cserélt ingatlanok 60 százaléka átlagos vagy annál rosszabb besorolású.
A szakértők szerint az ingatlanpiacon ősszel jönnek a vízválasztó hónapok, amikor megérkeznek az első számlák, és mindenki ráeszmél, hogy mennyi a fogyasztása, és mennyit kell fizetnie az új szabályok értelmében.