Orbán Viktor szerint az EU elvenné a gázt attól a tagországtól, amelyiknek van, de ez nem igaz
2022. július 24. 20:34
Orbán Viktor szerint a tavalyi teher hétszeresét jelentené a költségvetésnek a teljes rezsicsökkentés fenntartása. Ezzel indokolta Tusnádfürdőn, hogy miért kellett szűkíteni a kedvezményt. Arról is beszélt, hogy legújabb javaslat alapján az Európai Bizottság elvenné a gázt azoktól a tagállamoktól, amelyeknek van, hogy a nehezebb helyzetben lévőknek adja. Az MSZP uniós képviselője szerint ez hazugság, nincs ilyen terve a Bizottságnak.
A miniszterelnök Tusnádfürdőn mondott először konkrét számot arról, miért kellett megkurtítani a támogatást. Szerinte 2021-ben 296 milliárd forintot fizetett ki az állam a piaci ár és a rezsicsökkentett ár különbözetére.
2022-ben, ha a mostani árak maradnak az év végéig, akkor már nem 296 milliárd forintot kell kifizetnünk, hanem 2051 milliárdot, vagyis hétszeres összeget. Amit nyilvánvalóan a magyar gazdaság így nem bír ki.
Orbán Viktor szerint azzal, hogy az átlagfogyasztásig csökkentett áron biztosítják az áramot és a gázt, megvédik a rezsicsökkentést. Úgy vélte, ha ezt sikerül így megtartani, az hatalmas politikai tett, és társadalompolitikai eredmény lenne. Ugyanakkor szerinte az Európai Bizottság legújabb, az uniós gázfogyasztás 15 százalékos csökkentését előirányzó javaslata újabb veszélyt jelent. Szerinte ugyanis ha egy tagállamnak nem lenne elég gáza, akkor elvennék azoktól, akinek van.
Ezt magyarul einstandnak nevezik, ahogy ezt a Pál utcai fiúkból megtanultuk
– mondta.
A nyilvánosan elérhető bizottsági javaslatban azonban nincs olyan kötelezettség, amelyre Orbán Viktor hivatkozott, erről az MSZP európai parlamenti képviselője beszélt az RTL Híradónak. Újhelyi István szerint
hozzászokhatunk ahhoz, hogy a Fidesz kormányzat szinte folyamatosan hazudik az Európai Unió szándékairól. Ráadásul az Európai Bizottság előterjesztése éppen azon tagállamok megsegítéséről szól, akiknek nagy a kitettsége, a függősége az orosz földgáztól.
A Híradó megkeresésére a kormány a javaslat azon olyan pontjára hivatkozott, amely lehetőségként említi a gáztöbblettel rendelkező tagállamok szolidaritását. A bizottság javaslatából egyébként addig nem is lehet semmi, míg az uniós állam- és kormányfők tanácsa, amelynek tagja Orbán Viktor is, egyhangú döntéssel el nem fogadja.