Hogyan tudunk majd választani a különböző vakcinák közül?
2021. január 21. 14:20
Az Európai Uniós vakcina-beszerzés miatt Gulyás Gergely szerint a tömeges oltás hazánkban még várat magára. Mi lesz akkor, ha Izraelhez hasonlóan mi is belépünk a tömeges oltások időszakába? Lesz lehetőségünk választani, hogy melyik vakcinával szeretnénk beoltatni magunkat? Az RTL Híradó kérdésére a miniszterelnökséget vezető miniszter válaszolt a csütörtöki Kormányinfón.
Az Egyesült Királyságban már megindult a tömeges oltás, valamint Izrael lakosságának is majdnem egyharmadát már beoltották. Gulyás Gergely elmondta a csütörtöki Kormányinfón, hogy Magyarországon kívül szinte valamennyi tagállam kritikával illette az Európai Bizottság vakcina beszerzésének a lassúságát.
A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint az ország vezetése saját beszerzési forrásokat keres, ezért tárgyalnak Kínával és Oroszországgal is. A legtöbb oltóanyag az Európai Unió által beszerzett vakcinából éppen az oxfordi fejlesztésű AstraZeneca áll rendelkezésre. Gulyás Gergely hozzátette, hogy az ország még azért nem tud oltani az oxfordi fejlesztésű vakcinából, mert azt még nem engedélyezte az Európai Gyógyszerügynökség. Magyarországon a magyar hatóság már engedélyezte az AstraZenecát: ha hoznak belőle megfelelő mennyiséget, akkor hazánkban is elkezdődhetnek a tömeges oltások.
Gulyás Gergely hozzátette, hogy ideiglenes engedélyt kaptunk az AstraZeneca és a Sputnik V oltóanyagokra. Az ideiglenes gyógyszeralkalmazási engedélyről további információt az (OGYÉI) Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet honlapján olvashat: ITT!
A miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte:
az oltás továbbra is nem csupán ingyenes, de önkéntes is! Csak olyan vakcinát szeretne beszerezni a kormány, amivel már egymillió embert beoltottak és a hatóságok által biztonságos és hatékony minősítést kapott.
Arra, hogy vajon a számos vakcina közül van-e választási lehetőségünk Gulyás Gergely azt válaszolta az RTL Híradónak:
Ha valaki nem bízik egy vakcinában, kérhet másikat.
Tehát ha valaki sorra kerül az oltási tervben és valamelyik vakcinában nem bízik meg, akkor nem kell kötelezően beoltatnia magát a nem kívánt vakcinával. Ha rendelkezésre áll a személy által preferált oltóanyag, akkor azt fogják beadni neki, ha viszont nincs készleten, akkor az adott személynek várnia kell, ameddig nem lesz elérhető az országban.
Gulyás Gergely szerint az Európai Uniós beszerzésekből mintegy 8 800 000 embert lehetne beoltani az Európai Unió által lekötött vakcinákból. Mivel Európában naponta ezrek, Magyarországon pedig több tucat ember veszti életét a koronavírusban, ezért a kormány fel akarja gyorsítani az engedélyeztetést és nem csak az európai vakcinákhoz nyúl.
A kormány szerint, ha továbbra is ilyen ütemben érkeznek az Európai Unióból a vakcina szállítmányok, Brüsszel elvárása (márciusig a 80 év felettiek és az egészségügyi szociális szektorban dolgozók legalább 80 százalékát, nyárig pedig a felnőtt lakosság 70 százalékát be kellene oltani) csak úgy teljesíthető, ha más országokból vagy alternatív forrásból tudunk szerezni vakcinát.
Ha a krónikus betegségben szenvedőket be tudnánk oltani időben, ami csaknem hárommillió ember, akkor a veszélyeztetett korcsoport, ami a halálozások 95 százalékát teszi ki, védettek lennének. Így a járvány se lenne annyira fenyegető, mint most.