Kipróbáltuk az alkoholszondát!
2008. január 24. 22:10
Vasárnaptól viszont nincs kegyelem, meg a könyörgés is hiábavaló, mert búcsút mondhatunk a jogosítványnak egy korty után is. De biztosan tudjuk-e, hogy mikor mit mutat ki a szonda? Számít-e egy konyakosmeggy, meg a vörösboros pörkölt?
A kifogás már csak olyan, hogy mindenkinek van...
„Meggybefőttet ettem…” – mondja a szondáztatott sofőr.
A kifogások vészhelyzetben a legszínesebbek. Például akkor, amikor kiderül egy autóvezető számára, hogy a jogszabályt valóban be fogják tartani.
Óberling József, rendőr ezredes, osztályvezető, az ORFK–OBB ügyvezető elnöke: „Ha a vérben a 0,008 ezreléket nem éri el a koncentráció, vagy a vérben a 0,5 mg/litert, ebben az esetben a rendőrség folytatja le a szabálysértési eljárást, és maximum 1 évre a járművezetéstől eltilthatja a járművezetőt.”
Nincs méltányolás, nincs mérlegelés, a jogszabály egyértelmű – az engedélyt el kell venni.
A jogszabály lehet, hogy egyértelmű, csak az nem, mekkora vér-, vagy légalkohol koncentráció bizonyíték arra, hogy valóban ivott a vezető. Az emberi szervezetnek ugyanis van egy különleges tulajdonsága – mégpedig az, hogy az emésztés során maga is termel alkoholt. Bár az európai ember szervezetében ez az ún. endogén alkoholszint 0,005 ezrelék, tehát nem jelentős, sokan magasabb alkoholszintnél is erre hivatkoznak.
Óberling József :„Ha a járművezető megfújja a szondát, és a szonda 0,1 mg/l értéket mutat, és a járművezető úgy nyilatkozik, hogy nem fogyasztott szeszesitalt, ebben az esetben a vezetői engedély nem kerül elvételre, és szabálysértési eljárás sem indul.”
Erre gondolva tehát számtalan kifogás született, melyek szinte városi legendaként terjednek. Az egyik legelterjedtebb, hogy a cukorbetegek leheletében több az alkohol.
Megnéztük egy razzia során, az ellenőrzött nő cukorbeteg, de a szonda nem mutatott semmit.
Erre tehát kár hivatkozni – jöjjön a második legnépszerűbb, a felmelegített töltött káposzta.
Dr. Róna Kálmán, igazságügyi toxikológiai szakértő, SOTE Igazságügyi Orvostani Intézet: „A káposztánál el nem tudom képzelni, hogy mi okozhat egy alkoholszint emelkedést…sokkal inkább azt tudnám elképzelni, hogy cukortartalmú ételek, anyagcsere problémák, candida fertőzés előbb emelik az alkoholszintet. Káposztánál én nem tudom elképzelni, de ettől függetlenül lehetséges, bár okát, ha még egyszer töröm az agyam, sem tudnám megadni.”
Ha már cukortartalmú ételeknél tartunk - ott az örök hivatkozási alap, a konyakos meggy. Ezt már valóban kimutatja a szonda, igaz, csak pár percig, csak a szájból.
Nem éri meg kipróbálni azt a módszert sem, hogy jó zsíros pörköltet eszünk az alkoholfogyasztás után – ez ugyanis csak lelassítja a felszívódást.
Dr. Róna Kálmán: „Nem változik meg az alkohol mennyisége, csak megváltozik a maximum elérése és a maximum valamivel eltolódik, tehát nem lesz egy meredek felfutó szakasz, elnyúltabb lesz a felszívódás.
Nem éri meg rengeteg alkoholmentesre sem hivatkozni, leteszteltük.
Meglepő példával viszont maguk a rendőrök szolgáltak.
Fazekas János, főtörzs-zászlós, Budaörsi Rendőr-főkapitányság: „Egyszer igazoltattunk egy férfit, jelzett a szonda, ő erősködött, hogy nem fogyasztott alkoholt. Arrébb mentünk az autótól 10 méterre, ott már negatív lett a szonda. Kiderült, hogy az ablakmosó folyadéka alkoholt tartalmazott, és azt lélegezte be.”
Ha viszont valóban ittunk, akkor abban reménykedhetünk, hamar kimegy a szervezetünkből – bár inkább ne reménykedjünk.
A riporter például egy verőfényes délutánon - kizárólag a tudományos bizonyíték megszerzése érdekében – indult el próbát inni. Negatív teszt után már az első kortynál bezöldült a szonda, egy pohár után pedig még inkább. Nem maradt hát más, mint a várakozás…
Egy óra múlva jöhet az újabb fújás, újabb zöld elszíneződés… majd elunva a várakozást, már munka közben is szondázás. Késő este, miután már mindenki hazament, végre negatív lett az eredmény – egy pohár bor, valamint három és fél óra után.
Mivel az alkohol kiürülése törvényszerűség alapján történik – átlagosan 6-10 gramm etilalkoholt bont le a szervezet, azaz kb. 1 deci bor, vagy 3 deci sör körüli mennyiséget óránként – bárki kiszámíthatja, befolyásoltsága mennyi idő alatt szűnik meg.
A zero tolerancia azonban nem csak kifogásokat szül, hanem meglepő tapasztalatot is – fültanúi lehetünk, hogy a pesti éjszakában senki nem vezet ittasan…
A kifogásnál már csak egy egyszerűbb dolog van – nem foglalkozni a kifogások kitalálásával… Ám mindig van egy tévedhetetlen megoldás.
„Abban az esetben, ha a járművezető nem fogadja el a mért eredményt, nem nyilatkozik úgy, hogy fogyasztott szeszesitalt, vagy esetleg nincs olyan állapotban, hogy meg tudja fújni az alkoholszondát, akkor vérvételre kerül sor, és a véreredmény alapján kerül sor szabálysértési és büntetőeljárásra” – hangzott el egy rendőrségi sajtótájékoztatón.
A laborokban aztán nincs több kibúvó.
Dr. Róna Kálmán: „Míg a szondák, az elektronikusak sem teljesen specifikusak, tehát nem csak az etilalkoholt jelzik, hanem kémiai hasonlóságot mutató anyagok is pozitívvá teszik a szondát…. ezekben az üvegcsékben vannak a vérminták.. ez a módszer reprodukálható.. fél évig megőrizzük… DNS analízissel is bizonyítjuk, hogy ez az övé, a minta mérhetővé válik.”
Láthatják Önök is, kifogásokat keresni lehet, de nem érdemes – vagy ha mégis, azt szervezett formában kell megtenni. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia például levélben fordult az igazságügy miniszterhez, hogy a misebort fogyasztó papokat ne büntessék közúti ellenőrzésekkor. Egyelőre azonban számukra kedvező eredményt nekik sem sikerült kijárniuk…