Negyven éve sztár
2006. október 26. 16:06
Kovács Kati a filmvásznon is bizonyította tehetségét, egyszer meztelenül is.
Kovács Kati megvalósította kamaszkori álmait. Vidékről a városba, majd onnan a fővárosba került. Befutott énekesnőként pedig gyakran jár vidékre.
Kati a Heves megyei Verpeléten született. Olyan volt, mint a többi gyerek, jó is, rossz is, csak egyben különbözött: állandóan dúdolgatott.
Kovács Kati énekesnő: - Kérdezték mindig, hogy te beteg vagy? Miért? Mert állandóan dúdolsz. Mindig énekeltem, és mindig szólt a rádió körülöttem.
Katinak esze ágában sem volt énekesi pályára menni. Nem járt szolfézsórákra, hobbiból énekelt, de csak magának.
Kovács Kati: - Kijöttem a suliból, hazamentem és utánoztam mindent a rádióból. Később anya vett egy magnót és fel is tudtam venni.
Azért arra, hogy tehetséges, mégis felfigyeltek az iskolában. Az egri Gárdonyi gimnázium évzáróján már tiroli ruhában jódlizott. Könnyűzenei karrierje a sulizenekarban kezdődött és az első fellépés után majdnem be is fejeződött.
Kovács Kati: - Görcsösen rángatóztam, halálfélelmem volt, nem ismertem még a lámpalázat. Mindenki szenvedett az előadásomtól. A végén már nem mertek oda se nézni.
1964-ben viszont már a fél ország nézte, amikor a gimis bandával egy városok közötti vetélkedőn léptek fel. Eger nyert is. Sokan máig úgy gondolják, a jutalom autóbuszokat Katinak köszönhetik. Az együttes ebben az időben a Hotel Egerben játszott esténként. Koós János először itt látta és hallotta Katit.
Koós János előadóművész: - Fellépett egy zenekar egy kiscsajjal. Mindenkit lenyűgözött. Kérdeztem, hogy ki az Isten ez? Mondtam neki, hogy miért nem mész fel Pestre.
A fővárosnak nem kellett sokat várnia Kovács Katira. A lány 1965-ben a Ki mit tud?-on lépett fel a Nem leszek a játékszered című dalával. Egy évvel később már stúdióban volt lemezfelvétele. Egyik éjszaka nagyon rekedtesen énekelt egy dalt. A rendező másnap újra fel akarta venni, mondván, hogy Kati biztos fáradt volt, azért olyan a hangja.
Kovács Kati: - Mondta a hangmérnök, hogy nem, ez így jó. Ez az ő sajátossága. Dagadnak az ereim, hangosan énekelek, teli tüdőből.
Negyven évvel ezelőtt ez a rekedtes felvétel egy egész országot kavart fel, Katinak pedig meghozta az áttörést.
Koós János: - Az ő műfaja a táncdal, ami felkap és elsodor.Lerch István énekes-zeneszerző: - Kilógott a sorból, dinamikus volt.Koós János: - Ős elemi bika erő, ami a hangjából jön.Lerch István: - Sajnáltuk a Katit, hogy biztos nagyon fáj neki, mert annyira kidagadtak az erei.Kovács Kati: - Ami eddig elképzelhetetlen volt számomra, hogy a teljes ismeretlenségből egyszer csak másnap mindenki megismert és megsimogatott, és hirtelen mindenki tudta, hogy létezem.
Katit elárasztották a felkérések. Mindenki vele akarta elénekeltetni a dalát. Ő viszont válogatós volt. Abban az időben nem volt szerencsés dolog makacsnak lenni.
Kovács Kati: - Volt olyan, amikor egyszerűen mondtam, hogy nem tetszik ez a dal. Mondták, hogy ezt a nagyfőnök írta. Nem baj, én akkor sem énekelem el.Lerch István: - A Kati érdesebb volt. Talán, mert vidékről jött, így védtelenebbnek érezte magát, ezért jobban akart bizonyítani.Kovács Kati: - Ezt Egerből hoztam. Van abban a dalban valami, hogy az egri kislány mind büszke.
A vidéki kislány nem volt egyszerű eset. Egyszer majdnem ki is tiltották a rádió stúdiójából, mert feleselt a zenei rendezővel.
Kovács Kati: - Ez egy hülyeség, hogy te itt ordibálsz meg visítasz, ez nem érdekel senkit. Mondtam, hogy nekem így tetszik. Menjünk haza.
Végül Kati maradhatott, zenei rendezőjét viszont lecserélték. Az „ami a szívén az a száján” mentalitás fiatalon többször veszélybe sodorta a karrierjét. Egyszer az utcán lépett oda hozzá egy úr…
Kovács Kati: - Azt mondta, jöjjön be hozzám holnap, beszélni akarok magával. Mondtam jó, de kit tisztelhetek Önben. Mondta, én vagyok az Interkoncert új igazgatója.
Az igazgató annyira megsértődött, hogy Kati nem ismerte meg, hogy egy évre bevonatta az útlevelét. A szép, fiatal énekesnőnek persze másfajta gondokkal is meg kellett küzdenie.
Lerch István: - Ajánlatokat kaptak az énekesnők a vezetőktől. Ezeket ő azonnal visszautasította, talán a legtöbb problémája ebből akadt.
A lemezipar akkori tejhatalmú ura, Erdős Péter felajánlotta neki, hogy legyen az egyik akkori államilag támogatott sztárbanda szólistája.
Kovács Kati: - Nagyon kedves volt. Egy kicsit megsimogatta volna a lábamat, de nem hagytam. Rövid miniben voltam, de mondtam neki, hogy bocs, de nem vagy az esetem.
Kati ma már diplomatikusan rázza le a kellemetlenkedőket, de nem volt ez mindig így. Egyszer szabályosan rávetette magát egy rajongóra, aki megtapogatta.
Katira a hatvanas évek végén felfigyeltek a filmesek is. Először nemet mondott a felkérésre, de végül szerepelt az Ünnepnapok című filmben. A rendező, minden jelenetet előjátszott neki. Az első filmes sikert viszont a Fejlövés hozta. A mozi másik főszereplőjét Bacsó Péter rendező a Kőbányai Ifjúsági Klubból kaparta elő. A kamasz fiút Horváth Károlynak hívták.
Charlie énekes: - Nagyon komoly gondok voltak velem a filmben. Élet-halál módjára vezettem. Később le is zárták mindig a forgatás környékét.
A Fejlövésben két fiatal elhatározza, hogy öngyilkos lesz, csatlakozik hozzájuk egy harmadik is. Végül csak egyikük öli meg magát, ketten disszidálni próbálnak, de elkapják őket.
Charlie: - Kati egyetlen dolgot soha nem bocsát meg nekem:
A feladat egyszerű volt. Charlie-nak meg kellett ütnie Katit a búzatábla közepén naplementében, de egyikük sem volt a színészmesterség birtokában.
Charlie: - Bacsó mondta, hogy ez így nem lesz jó.Kovács Kati: - Ha csak jelzed, akkor nem lesz jó.Charlie: - Kisüstivel itattak. Mondták, hogy igyál még egyet, aztán üsd meg rendesen azt a nőt.Charlie: - Valahogy felbátorodtam.Kovács Kati: - Úgy fültövön vágott, hogy hanyatt estem a búzatáblában. Vérzett orrom, fülem.Charlie: - Azt mondja, azóta is cseng a füle.Kovács Kati: - Azt mondtam akkor, hogy na, akkor itt van vége a filmezésnek.
Nem lett vége. A kellemetlenségeknek sem. Bacsó arra kérte Katit, hogy ruha nélkül lépjen a kamerák elé. Katinak még az is álmatlan éjszakákat okozott, hogy csókolózzon egy-egy filmbéli partnerével, így meztelenségről szó sem lehetett. A film bemutatóján aztán leesett az álla.
Kovács Kati: - Azt látom, hogy ott állok anyaszült meztelenül. Azonnal felpattantam és kirohantam.
Egyenesen Bacsó Péterhez rohant, aki azt mondta dramaturgiailag indokolt volt a meztelenség. Katit egy főiskolás lány helyettesítette.
Charlie: - Az egyik jelenetben ágyba kellett bújni, szeretkezés meg minden, de hát ez nem a Kati volt.
A kellemetlenségek ellenére Kati filmes karrierje is beindult. A legnagyobbakkal dolgozhatott együtt, és bár soha nem tanult színészkedni, több nemzetközi fesztiválon is elismerték tehetségét.
Kovács Kati: - Ha még egyszer születnék, szobrász lennék, de persze nincs hozzá semmi érzékem.
1973-ban egy szerencsés találkozásnak köszönhetően a V73 lett a kísérőzenekara.
Lerch István: - Mi lejátszottuk a rettenetes dolgainkat, és aztán jött a Kati, és boldog lett a közönség.
Kati a V’Motorockkal folytatta pályáját, Lerch és Demjén is dalokat írt neki. 1975-ben pedig a munkakapcsolatból házasság lett.
Lerch István: - Sétáltunk a Bakáts téren, szép napos idő volt, és aztán ott volt az anyakönyvi hivatal. Mondja a Kati, hogy nem jelentkezünk be, mondtam, hogy de. Úgyis csak két hónap múlva lehet, addigra meg elfelejtjük.
Nem felejtették el, 10 évig éltek házasságban, és sokszor a színpadon is együtt léptek fel. Kati gyakran fordult tanácsért férjéhez. Akkor is őt kérdezte, amikor a Sohase mondd című dalt ajánlották fel neki.
Lerch István: - Mondtam, hogy ezt aztán ne próbáld meg elénekelni.
A dal Hernádi Judittal óriási siker lett. Sebaj, sikerből Katinak is kijutott bőven. Az Omegával, az Illéssel, Zoránnal léphetett színpadra. Annyit dolgozott, hogy egy alkalommal Szörényi Szabolcs a gitárjával ébresztette fel, mert egyszerűen elaludt a színpadon. Az Egy férfi és egy nő című show-ban pedig egy másik műfajban Koós Jánossal bolondozott. Nem csak ők, de a nézők is jól szórakoztak.
Kati is tudott trükköket. Az egyik ilyen, az Elfelejtettem a szöveget kezdetű volt. Lerch István meg is lepődött, amikor 50. Szimfónia című koncertjén Kovács Kati újra bevetette a poént.
Lerch István: - Megállította a zenekart. Na, mondom, itt a régi trükk. Aztán, amikor harmadszor kezdtük, újra rájöttem, hogy tényleg elfelejtette a szöveget.
Kovács Kati ma is folyamatosan rohan, bár felköltözött a fővárosba, idejének mégis jó részét vidéken tölti.