Gazdaság

Teljesen elszálltak a lakbérárak: már 250 ezer forint a budapesti átlag

rtl.hurtl.hu

2024. július 16. 11:47

A KSH oldalán közölt adatok szerint a júniusi lakbérek éves összevetésben országosan 10,3, Budapesten 9,9 százalékkal nőttek.

Tovább emelkedtek júniusban a lakbérek: az előző hónaphoz képest 1,9 százalékkal nőttek országosan és 1,6 százalékkal Budapesten – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexéből.

A KSH oldalán közölt adatok szerint a júniusi lakbérek éves összevetésben országosan 10,3, Budapesten 9,9 százalékkal nőttek, a 2015. évi bázisidőszaki duplájára emelkedtek.

Idén az első fél évben a hirdetések túlnyomó többsége többlakásos épületben lévő lakásra vonatkozott, a fennmaradó mintegy 9 százalékban családi házat hirdettek meg. Budapesten a kiadó lakások mindössze 3,7 százaléka volt családi ház. 2024 első hat hónapjában a figyelembe vett hirdetések országosan 43 százaléka, a fővárosban 42 százaléka származott magánszemélytől – közölte a KSH.

Budapesten az év első felében 250 ezer forint volt az átlagos havi kínálati lakbér. 

A legdrágábban Pest régióban (265 ezer forint), a legolcsóbban Észak-Magyarországon (129 ezer forint) kínálták kiadásra a lakásokat.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta: az élénkülés a kínálat alakulásán is látható, de Budapesten és az egyetemvárosokban eltérő volt a forgatókönyv. Az albérletpiac legnagyobb része ezekre a településekre koncentrálódik, mert az országszerte több mint 14 ezer kiadó lakóingatlan 85 százaléka Budapesten és a vármegyeszékhelyeken található. 

A fővárosban az elmúlt egy hónapban – június és július eleje között – szűkült a kínálat. Balogh László szerint ez azzal magyarázható, hogy a kereslet elkezdte felszívni a fővárosi kínálatban megjelent lakásokat. A bérlők egy része ugyanis megelőzte az egyetemisták és főiskolások rohamát. A vármegyeszékhelyeken egyelőre készül az albérletpiac a szezonra, mert a kínálat egy hónap leforgása alatt mintegy 5 százalékkal bővült. Ez a jelentősnek mondható bővülés elsősorban az egyetemvárosok miatt van – mondta az ingatlan.com szakembere az MTI tudósítása szerint.

Nyitókép: Róka László/MTI

#Gazdaság#lakbér#átlag#statisztika#ksh