Gazdaság

402 ezer forintra nőtt a nettó átlagkereset, a vásárlóerő is javult

rtl.hurtl.hu

2024. március 28. 9:37

A bruttó átlagbér Magyarországon januárban 14,6 százalékkal nőtt az előző januárhoz képest, ami igen jelentős ugrás. A nettó mediánbér 341 ezer forint volt, kedvezményekkel.

A bruttó átlagbér Magyarországon januárban 14,6 százalékkal nőtt, ami rendkívül erős növekedési dinamikát jelent, írja a Portfolio. Ez az adat meghaladja mind a toborzócégek és vállalati képviseletek várakozásait, mind pedig a makrogazdasági elemzők előrejelzését. A béradat minden évben kulcsfontosságú, mivel jelzi a bérkilátásokat, teszi hozzá a szakportál.

Megjegyzik, hogy bár sokan úgy vélték, hogy a gazdasági problémák miatt Magyarországon csökkenni fog a bérdinamika az idei év elején, ez az érvelés korábban sem volt teljesen megalapozott. A munkaerőhiány és a minimálbér, valamint a bérminimum gyors emelkedése miatt várható volt a bérek dinamikus növekedése. A 14,6 százalékos emelkedés azonban még az optimisták várakozásait is felülmúlta.

  • A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint volt januárban.
  • A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 400, a kedvezményeket figyelembe véve 416 600 forintot ért el, 14,6, illetve 14,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

A legalacsonyabb bérek gyors növekedése hatott a mediánbérre is. A bruttó mediánkereset 16,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A nettó kereset mediánértéke is 16 százalékkal nőtt az előző évhez képest: a kedvezmények figyelembevételével számított összeg 341 700 forintot ért el.

Javíthatnak az előrejelzéseken

A makroközgazdászok 10-12 százalékos bérdinamikára számítanak 2024-ben, míg a vállalati képviseletek és toborzócégek alacsonyabb béremelést vetítettek előre. Az idei év első hónapjai rendkívül meghatározók az éves átlagos béremelkedés szempontjából, és könnyen lehet, hogy a januári kedvező béradat miatt a makroelemzők feljebb húzzák előrejelzésüket.

A vállalkozásoknál 13,6 százalékos, míg a költségvetésben 17,7 százalékos volt a béremelkedés. Az infláció csökkenése mellett a reálbérek növekedése 10 százalék felett maradt.

A Portfolio által számolt reálkereseti adatok azt mutatják, hogy az elmúlt hónapokban javult a keresetek vásárlóereje is. Habár az infláció sokat elvitt a béremelkedésből 2020 óta, az idei évben várhatóan a reálbérek érdemben emelkedhetnek, mivel az infláció várhatóan 5 százalék alatt marad, míg a bérek 10 százalék felett nőnek.

Nyitókép (illusztráció): Getty Images

#Gazdaság#magyarország#átlagbér#bruttó#emelkedés#ksh#nettó#mediánbér