Budapesten több mint százezer forinttal többet lehet keresni, mint vidéken
2023. november 28. 6:29
A Gazdaságkutató Intézet elemzése szerint a magyar települések közötti kereseti különbségek leginkább a diplomásak arányától függ.
Jelentős területi különbségek vannak a keresetekben a 2022-es adatok szerint, írja a hvg.hu a GKI Gazdaságkutató közleményére hivatkozva. A főbb adatok így néznek ki:
- a budapesti átlagkereset nettó havi 370 ezer Ft,
- a községekben az átlagkereset nettó havi 243 ezer Ft.
Ez csaknem 130 ezer forintos különbség. Ezen kívül:
- a megyei jogú városokban 11 százalékkal magasabb az átlegkereset, mint a városokban,
- a megyék közötti eltérés is nagy, Pest megyében például 42 százalékkal keresnek többet az emberek mint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
A GKI szerint az eltéréseknek több oka is lehet:
- eltérő gazdasági szerkezet (ahol fejlettebb az ipar vagy a turizmus, ott magasabbak az átlagbérek, mint a mezőgazdaságból élő területeken)
- a magasabb végzettségűek aránya is befolyásolja az átlagkeresetek szintjét.
Az utóbbival kapcsolatban a GKI elemzése kiemeli, hogy a foglalkoztatottak között egyre több a diplomás: 2022-ben 1,5 millió fő volt, ez 31,3 százalékos arány.
A diplomások aránya az egyik legmeghatározóbb tényező a kereseti különbségek kialakulásában:
- 2022-ben a diplomások aránya 1 százalékos növekedése a települési havi nettó átlagkeresetet 5 ezer forinttal emelte meg,
- a diplomások fizetése a szakmunkásokét 38-95 százalékkal haladta meg.
A GKI szerint ahol több diplomás lakik, ott a vásárlóerő is magasabb, így több szolgáltatásra van szükség, a szolgáltatások igényének növekedése pedig új munkahelyeket teremt, és béremelkedéshez vezet a nem diplomás munkakörökben is.
A GKI jelentése arra mutat rá, hogy a települések közötti kereseti különbségek 61 százalékát a diplomások aránya magyarázza. Ebből az következik, hogy a magyar munkavállalók átlagbérének növekedéséhez a köz- és felsőoktatás fejlesztése járulna hozzá a legnagyobb mértékben.
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre