Gazdaság

Orbán Viktor az augusztusi bérekről beszélt a Kossuth Rádióban

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2023. augusztus 25. 9:17

Orbán Viktor miniszterelnök szerint már 1990-ben is nagyon sokat szenvedtek a magyar családok.

A reálbérek csökkenése és rekordmagas infláció volt a fő téma pénteken a Kossuth Rádióban, a Jó reggelt, Magyarország! műsorban. Orbán Viktor miniszterelnök szerint már 1990-ben is nagyon sokat szenvedtek a magyar családok, a rendszerváltás után nagyon mélyről indultak a fizetések, és akkora mértékű történelmi lemaradásról van szó, aminek lefaragására a béremelések mértéke soha nem lehet elég.

Ami a bérek emelését illeti, a helyes dolog az, amit a polgári kormány csinál: segíti a tárgyalásokat a munkaadók és a munkavállalók között.

A kormányfő elismerte, hogy júliusban a pénzromlás üteme magasabb volt mint a bérek emelkedése. Orbán Viktor szerint augusztusban ez megfordul, ahogy ő látja a hónap első két hetének számait,

16 körül lesz az infláció

és a bérek emelkedése ezt meghaladhatja.

Ezen dolgozunk kíméletlenül, lefelé rángatva az inflációt, fölfelé a béreket. Kemény őszünk lesz, ezért sokat kell tenni.

Orbán Viktor felidézte, hogy 2012 óta nem volt olyan negyedéve a magyar családoknak, amikor az árak gyorsabban emelkedtek volna mint a bérek, de 2023 első felében ez bekövetkezett: ennek oka pedig az energiaárak emelkedése, és az Oroszország ellen meghozott brüsszeli szankciók. 

A megváltozott piaci viszonyokkal a bérek nem tudtak lépést tartani, ráadásul a nagy nemzetközi áruházláncok, „a multik” sokkal magasabban tartották az árszintet, mint amit a tisztességes profit szempontja indokolt volna. „Ezért nevezem őket spekulánsoknak” – fogalmazott Orbán Viktor.

„Fogakat, karmokat, erőt kellett mutatni” –  ezért adott a versenyhivatalnak olyan jogköröket a kormány, amiket az árspkelulánsok ellen be lehetett vetni.

Magyarországon az állam a legnagyobb munkáltató. Ezért az RTL Híradó megkérdezte a tisztviselők és a közalkalmazottak szakszervezetét, mekkora emelés kellene ahhoz, hogy a fizetésük ismét annyit érjen, mint tavaly.  25 százalékos közszolgálati keresetnövelés kellene ahhoz, hogy a miniszterelnöki elvárás teljesülhessen:

 

A miniszterelnök szerint 2024 a gazdasági növekedés újraindításának az éve lesz. 

A rezsicsökkentés fenntartása azonban továbbra is a legfontosabb prioritások egyike, még akkor is, ha

vért izzad a pénzügyminiszter.

A családok megsegítése 1078 milliárd forintba került az év első hónapjában, 181 000 forint támogatást kap minden magyar család rezsicsökkentés formájában minden hónapban.

„Ezt az EU támadja és ez baj, de erre nem lehetünk tekintettel, mert mi úgy adjuk olcsón az energiát, hogy drágán vesszük” – magyarázta a kormányfő, arról beszélve, hogy más országokkal szemben Magyarországnak nincsenek hatalmas olaj- és gázmezői.

A múlt hétvégi „diplomáciai nagyüzemről” szólva Orbán Viktor kiemelte, hogy a tárgyalások fókusza az energia volt

energiára van szükség, ha nincs, megáll az ország, megáll a gazdaság, az ellátásbiztonság minden más szempontot megelőz

A legfontosabb diplomáciai igazodási pont jelenleg Törökország:

Most minden csap Erdogan elnök kezében van, minden gáz most Törökországon keresztül jön, jóban kell vele lenni, meg kell adni neki a tiszteletet.

 

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

#Gazdaság#orbán viktor#interjú#kossuth rádió#infláció#reálbér