Fókusz

Kikből áll, kikkel működik együtt, és mi a célja a Hamásznak?

Forgó ViktorForgó Viktor

2023. október 9. 21:29

Izrael egyre keményebben lép fel az országát megtámadó terroristákkal szemben. A Gáza övezet teljes blokádját rendelték el, lekapcsolják az áramszolgáltatást, nincs több élelmiszer és üzemanyag sem. Israel Katz infrastrukturális miniszter bejelentette, Izrael azonnali hatállyal leállítja Gáza vízellátását is. Hétfőn Ausztria is határozatlan időre befagyasztotta a palesztinoknak utalt eddigi segélyek folyósításait. A kérdés az, hogy Kairó engedélyezi-e a humanitárius szállítmányokat az övezetbe az egyiptomi határon keresztül.

A Gáza övezetben mindössze 365 négyzetkilométernyi területen 2 millió ember zsúfolódott össze, akik többnyire borzalmas körülmények között nyomorognak. A kilátástalanság pedig hozzájárul a radikálisok népszerűségéhez.

2014-ben a Fókusz stábja is csak külön engedéllyel juthatott el a határ közelébe. Egy rakétabiztos óvodában is jártunk, ahol közel 500 gyerek játszhatott biztonságosan, miután 360 tonna vas felhasználásával építették meg az óvodát, hogy bármilyen támadásnak ellen tudjon állni.

A Hamászt az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetnek tartja. 1987-ben váltak ki a Muszlim Testvériségből, mert a nemzetközi szervezet szerintünk nem vállalt elég nyíltan konfliktust Izraellel. A Hamász, vagyis az Iszlám Ellenállási Mozgalom azt tűzte ki célul, hogy egész Izraelt elfoglalják, és helyette egy muszlim Palesztinát hozzanak létre. A Hamász szövetségesei között van Irán, Szíria és a libanoni Hezbollah is, ez utóbbi a Hamász támadásával egyidejűleg rakétákat lőtt ki Izraelre. De együttműködnek még náluk is radikálisabb muszlim szervezetekkel, például az Iszlám Dzsiháddal is.

#Fókusz#Videó#adásrészletek#történelem#izraeli háború#hamasz#palesztina#Gáza övezet

Címlapról ajánljuk