Utoljára az ukrán háború előtt volt ilyen olcsó a gáz, mi, magyarok mégis háromszor annyit fizetünk érte
2022. december 21. 19:32
Mélyponton a gáz világpiaci ára: az elmúlt hetekben kevesebb, mint a harmadára esett vissza, mindez annak köszönhető, hogy az Európai Unió bevezette a gázársapkát. Hogy Magyarországon, miért nem érezzük az árcsökkenés hatását arról, a Gazdaságkutató Zrt. vezetőjét kérdezte a Fókusz.
Az elmúlt hónapokban lassan, de folyamatosan csökkent a gáz ára. Utoljára az ukrán háború előtt volt ilyen olcsó. Magyarországot mégsem érinti közvetlenül az árcsökkenés – mondja Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
A magyar állam drágán készletezett be a gázból. Nagyon sokáig várta a kormányzat, hogy leesik a gázár és akkor olcsón lehet majd a gázt raktározni. Kiderült, hogy éppen emelkedőben volt a gázár, ezért egy viszonylag drága gáz van betározva a magyar tározókba.
– magyarázta a szakértő, aki szerint amíg a nagyon drágán megvásárolt készletek ki nem fogynak, addig nem tudják csökkenteni a lakossági árat a hatóságok.
Miért vett zuhanórepülést a gázár a világpiacon?
Molnár László szerint az Európai Unió döntései miatt esett ekkorát a gáz ára.
„Gázársapkát vezettek be az Európai gáztőzsdére, ami azt jelenti, hogy ha három egymást követő napon egy bizonyos ár – most megawattóránként 180 euró fölé – emelkedik az ára, akkor intézkedések jönnek".
A GKI vezetője hozzátette, hogy az ársapka bevezetése után azonnal elkezdett esni a tőzsdei gázár.
Az árak 2020 végén, már jóval az orosz-ukrán háború kitörése előtt növekedésnek indultak. A kínálat egyre csökkent, az ár viszont emelkedett. A koronavírus-járvány utáni újranyitás csak tovább nyomta felfelé az árakat. Az iparnak nagy szüksége lett a gázra, a piac azonban ezt nem tudta kiszolgálni.
Az orosz-ukrán háború tovább rontott a helyzeten
Molnár László szerint zsarolási potenciált jelentett az oroszok számára a gáz. Azt gondolták, hogy a gázcsap nyitásával, illetve zárásával sakkban tudják tartani Európát. Ezzel a lépéssel azt szerették volna elérni, hogy Európa ne támogassa Ukrajnát a maga honvédő háborújában.
Valószínűleg az orosz érdekek miatt igen erős spekuláció zajlott a holland gáztőzsdén, ahol ezek az árak kialakultak
– mondta a szakértő, aki szerint az oroszok abban voltak érdekeltek, hogy magasabb gázár alakuljon ki, hiszen csökkentett mennyiséget így magasabb áron tudták eladni. Sőt az sem elképzelhetetlen, hogy manipulálták az árakat, amit könnyen meg lehet csinálni.
Megbízásokat adnak európai bankoknak, brókereknek, hogy vásároljanak határidőre gázt, ezzel többletkereslet látszatát generálták a piacon.
A háború kitörése óta most a legalacsonyabb a gázár. A világpiacon arra számítanak, hogy a gázársapka bevezetése sikeres lesz, így az ár nem fogja tartósan meghaladni a meghatározott értéket. Azt azonban nem tudni, hogy itthon mi várható. Ez függ attól is, hogy mennyire lesz hideg a telünk, és attól is, hogy az Európai Unió milyen egyéb gázszállítókkal tud megállapodni.