„Azok a jelek mutatják, hogy az oktatás összeomlott, amik már most megfigyelhetők”
2022. november 15. 19:53
A pedagógusok melletti szolidaritási hullám még szeptemberben indult el, és akkor vált igazán erőteljessé, amikor a Kölcsey Ferenc gimnázium öt tanárát polgári engedetlenség miatt elbocsátották. Munkaterheik csökkentéséért, sztrájkjoguk visszaállításáért és magasabb fizetésért küzdenek. A mostani munkabeszüntetést a Karinthy Frigyes Gimnázium és a Brassó utcai Általános Iskola hirdette meg, péntekre pedig a pedagógus-szakszervezetek egységes, országos sztrájknapot terveznek.
A napi szintű túlélés nem csak a tanárokat nyomasztja – az elmúlt években az iskolapszichológusok között is rengetegen hagyták el kényszerből a pályát, annak ellenére, hogy a munkájukra óriási szükség lenne.
Pontosan azok a jelek mutatják az összeomlást, amik már most megfigyelhetők.
Mondja Dr. Jármi Éva, pedagógiai szakpszichológus, aki közel két évtizeden át tanította az iskolapszichológusokat és mellettük tanárokat is. Jelenleg magán szektorban dolgozik, de pontosan látja a jelenlegi rendszer hiányosságait és buktatóit. Szerinte a köznevelési rendszer helyzete kísértetiesen hasonlít a gyermekvédelmi rendszer 2008 utáni összeomlásához.
Meghasonlik az ember egy idő múlva, amikor azt érzi, hogy egy rosszul működő rendszernek a fogaskereke és hajtja, hajtja a maga kis szintjén ezt a rendszert előre, de közben azt látja, hogy az a rendszer, amit hajt, az káros és hátrafelé halad. És tulajdonképpen egy ártalmas rendszernek a részeivé válunk.
A tanárok elégedetlensége nem csupán a bérekről szól: az oktatási rendszer hibáinak kijavításáért küzdenek, de legfőképpen a diákokért. Hogy a most felnövő generációnak is természetes legyen az oktatás szabadsága.