Fókusz

Marihuána: tiltani vagy engedélyezni?

Kilyén TamásKilyén Tamás

2016. május 30. 20:05

Ha egy asztaltársaságban szóba kerül a marihuána, biztosan van, aki ellenzi és olyan is, aki pártolja a fogyasztását. Valahogy így vannak ezzel a döntéshozók és a szakemberek is. Mert ugye rávezető drog, károsíthatja az agyműködést és egyébként is kábítószer. Ugyanakkor orvosi tanulmányok igazolják, hogy sok jótékony hatása is van. Olyannyira, hogy van, aki a börtönt is kockáztatja, mert hisz a gyógyító erejében. Így aztán van, ahol tiltanák, máshol legalizálnák a füvezést. Ez a riport nem szeretné eldönteni a kérdést, csak kellően körbejárja.

 

 

Nálunk tiltott. Más országokban viszont akár üzletekben is árulhatják. A kannabisz szerepe és megítélése jelentősen változott az elmúlt években és sok vitának lett a forrása. Európában már néhány helyen gyógyszerként tekintenek rá és az ENSZ-nél is felmerült, hogy törvénymódosításra lenne szükség. Demetrovics Zsolt addiktológus szerint itthon a mai napig nagyon felületesen ismerjük a marihuána fogyasztás hatásait és ebből sok tévhit és félelem keletkezett. Pedig a becslések szerint majdnem minden második 18 év körüli diák szívott már füves cigit, ezért egyre fontosabb jól informáltnak lenni a témában.

 


Az Európai Unió 28 tagállamából 15-ben tiltják, 13-ban viszont már engedélyezték a marihuána terápiás, orvosi jellegű alkalmazását, köztük a szomszédos Szlovéniában és Romániában is. Csehország, Spanyolország vagy például Portugália pedig dekriminalizálta, vagyis nem jár komolyabb büntetés a fogyasztásért. Hollandiában 1970 óta 18 év felett bárki vásárolhat marihuánát az erre kijelölt kávézókban. A szakértők szerint a legnagyobb problémát itthon a társadalom által már teljesen elfogadott, legális tudatmódosító, az alkohol okozza. Magyarországon jelenleg 800 ezer alkohol problémákkal küzdő ember él és évente kb. 30 ezren halnak meg alkohollal kapcsolatos betegség miatt.

 

 

A tengerentúlon gondolkodnak talán a legliberálisabban a kérdésben. Az Egyesült Államok 4 államában teljesen legális, 28-ban pedig gyógyászati célra engedélyezett a kender használata. Colorado-ban 1 év alatt 19 milliárd forintnak megfelelő adóhoz jutott az állam az eladásokból és 10.000 új munkahely létesült. Az ebből befolyt összeg egy részét pedig megelőzésbe és oktatásba kell visszaforgatni, amire nagy szükség is van, hiszen a törvény elfogadása óta egyre többen ülnek kenderfogyasztás után autóba és több gyerek is rosszul lett, mert a szülei „varázs-sütijéből” evett véletlenül.

 


Magyarországon az Európa Unión belül az egyik legszigorúbb a könnyűdrog fogyasztására vonatkozó törvény. Még a csekélynek számító mennyiség esetén is 2 évig terjedő börtönbüntetés járhat érte. Aki lebukik, 2 éven belül egyszer élhet egy 6 hónapos elterelő programmal. A kannabisz legalizációjáról a szakértők között is megoszlanak a vélemények. Abban viszont mindenki egyetért, hogy a fűfogyasztás egészségügyi hatásairól pro és kontra máig nagyon keveset tudunk és a szigorú szabályozások csak nehezítik a tudományos kutatásokat.

A teljes adást megnézheti az RTL Moston!

#Fókusz#adásrészletek#kannabisz#marihuána#fogyasztás#kérdés