2:35
FókuszFókusz
Robbant a bomba Észak-Koreában
2016. január 7. 18:00
Világszerte tiltakozást és felháborodást váltott ki, hogy Észak-Koreában hidrogénbombát robbantottak. A földalatti kísérlet közelében földrengés volt és még a magyarországi műszerek is érezték a robbanást, de kell-e tartanunk egy esetleg nukleáris fenyegetéstől?
A hidrogénbomba az atombombánál is nagyobb pusztítást okozhat, mivel az atombombák belső üregét hatásfokjavító hidrogénalapú töltettel egészítik ki, így egy hagyományos TNT-bomba erejének a tízezerszeresével képes hatni és 30 kilométeres körben szinte minden élőlénnyel végezne és az épületeket is a földdel egyenlővé tenné. A bombát a híres magyar tudós, Teller Ede találta fel.
A bomba hírét Észak-Korea legismertebb tévés személyisége RiCsuhnHi jelentette be. A népviseletéről és átszellemült beszédeiről ismert hölgy a diktatúra egyik jelképe. 2011-ben ő jelentette be könnyek között Kim Dzsongil vezér halálát is.
Szegénység, éhezés és folyamatos nyersanyaghiány. Az emberi jogok eltiprása, megfélemlítés, kényszermunkatáborok. Észak- Koreában hetven éve a világ legkeményebb diktatúrája épült ki. A mostani vezér, Kim Dzsongun pedig folytatja az elődei által elkezdett látványos fegyverkezési versenyt is. Még ha a koreai rezsim rendelkezik is hidrogénbombával, a fő kérdés az, hogy ezt képesek-e célba juttatni.
Tavaly ugyan bejelentették, hogy atomrakéta hordozásra alkalmas tengeralattjárót fejlesztettek ki, azonban sem erre, sem a hosszútávon működő rakétáikra nincsen bizonyíték, ezért tényleges fenyegetésnek a szomszédos Dél-Korea és Japán lehet csak kitéve. A szakértők szerint ezért a hidrogénbombával való fenyegetés elsősorban belső demonstráció és az ország erejének fitogtatása csupán.
Kövess minket, és értesülj a friss hírekről a Facebookon is!
Követem