EUEurópa

Az egyetemisták gyermekvállalásáért készítenek átfogó kutatást a nagycsaládosok

rtl.hurtl.hu

2024. május 24. 10:20

A kutatás első fázisában fókuszcsoportos beszélgetéseken keresztül mérik fel a projekt munkatársai a hallgatók életkörülményeit, prioritásait és a gyermekvállalással kapcsolatos kihívásait.

A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) széleskörű felmérést készít a felsőoktatási hallgatók gyermekvállalással kapcsolatos véleményeinek, terveinek, félelmeinek feltérképezésére – közölte a szervezet pénteken. Az Európai Unió Erasmus+ programjának támogatásával megvalósuló projekt célja, hogy a szervezet mélyrehatóan megismerje azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják a hallgatók döntéseit a gyermekvállalással kapcsolatban, és szakmai javaslatokat fogalmazzon meg a felsőoktatási intézmények és a döntéshozók számára a gyermekvállalási kedv növelése céljából.  

A kutatás első fázisában fókuszcsoportos beszélgetéseken keresztül mérik fel a projekt munkatársai a hallgatók életkörülményeit, prioritásait és a gyermekvállalással kapcsolatos kihívásait. A második és harmadik fázisban, a részt vevő intézmények adminisztratív adatainak és dokumentumainak elemzésén, majd oktatókkal való interjúk készítésén keresztül ismerik a legjobb, már rendszerben lévő gyakorlatokat, és fogalmazzák meg azok kiterjesztési lehetőségeit új javaslatokkal kiegészítve.

Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnöke kiemelte:

Ez a projekt egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy megértsük a hallgatók gyermekvállalási szokásait, és olyan környezetet teremtsünk, ahol a családalapítás nem akadály, hanem része lehet az egyetemi éveknek.

Ennek érdekében részletes elemzés is készül 

azokról az akadályokról, amelyek gátolják a hallgatókat a gyermekvállalásban, legyen szó akár a pénzügyi nehézségekről, az időhiányról, a rugalmatlan tanulmányi követelményekről vagy a társadalmi elvárásokról.

A kutatás partnerintézményei között szerepel a Károli Gáspár Református Egyetem, a Selye János Egyetem, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, akik aktív szerepet vállalnak a kutatás lebonyolításában, biztosítva a szükséges adatokat és résztvevőket.

Ez az átfogó kutatás nemcsak a hallgatók közvetlen támogatását kívánja elérni, hanem hosszú távon is hozzájárulhat a hazai demográfiai kihívások kezeléséhek. Az eredmények alapján megfogalmazott szakmai javaslatok segíthetnek a felsőoktatási intézményeknek abban, hogy támogatóbb és rugalmasabb oktatási környezetet biztosítsanak a családos hallgatók számára – írja a szervezet.

Nyitókép (illusztráció): Pexels

#Európa#nagycsaládosok#egyesület#program#felmérés#erasmus