Ismered az Akrasia-effektust? Ezért halogatunk és követünk el hibákat újra és újra

rtl.hurtl.hu

2025. július 23. 7:21

Van az úgy, hogy este tízkor megígéred magadnak: „Ma korán lefekszem.” Aztán a távirányító a kezedbe kerül, és mire feleszmélsz, már a harmadik trash talkshow közepén jársz, kólaszín szemekkel, holnap reggel pedig…, kávéval próbálod túlélni a napot. Ismerős? Ez nem gyengeség, hanem egy évezredes emberi minta. A neve: Akrasia-effektus. És nem kevesebb, mint Platón óta kísérti az emberiséget.

Mi az az Akrasia-effektus?

A szó eredete görög: a- (nélkül) és kratos (erő, uralom). Vagyis: az önuralom hiánya. Röviden és tömören: az a jelenség, amikor pontosan tudod, hogy valami nem szolgálja a javadat, mégis megteszed.

Ez lehet egy újabb szelet torta, bár már fáj a hasad. Egy sms a volt párodnak, akiről tudod, hogy csak újabb könnyeket hoz. Egy halom mosatlan, amit „majd később” intézel – aztán vasárnap estére úgy néz ki a lakásod, mintha egy tornádó szaladt volna át rajta.

Az Akrasia nem más, mint az önszabotázs tudatos verziója. A pillanatnyi öröm győzelme a hosszú távú cél felett. Egy döntés, amiről már közben tudod, hogy meg fogod bánni.

Miért olyan nehéz ellenállni a kísértésnek?

A válasz meglepően egyszerű: az agyunk szereti az azonnali jutalmat. A hosszú távú előnyök – mint például a kialvattság elkerülése vagy a jobb egészség – sokkal távolinak, elvontnak tűnnek. Viszont a forró pizza, a kényelmes kanapé vagy a nosztalgikus szex-ajánlat most van.Most ígér örömöt. Most csábít.

Ez a belső ellentmondás – a rövid távú kielégülés és a hosszú távú jóllét között – az, ami miatt újra és újra elbukunk. És utána jön a jól ismert kísérőcsapat: bűntudat, önvád, levertség.

Hogyan győzhetjük le az Akrasia-effektust?

Nem, nem arról van szó, hogy szuperhősnek kell lenned. De jó hír, hogy nem csak a fegyelmet lehet erősíteni, hanem egy kis pszichológiai trükkel ki is játszhatod a saját gyengeségeidet.

1. Használd a kísértést motivációként, ne ellenségként

Látsz egy talkshow-t, ami érdekel, de már késő van? Ígérd meg magadnak, hogy szombat reggel, kávé mellett, nyugalomban megnézed. És közben hangolódj rá az alvás örömére: meleg takaró, csend, pihenés – és máris nem tűnik akkora áldozatnak a lemondás. Tudatos vásárlás: hogyan kerülhetjük el az impulzusvásárlás csapdáit?

2. Jutalmazd magad a mértéktartásért

Kettő szelet tortát ettél, és vágyik a tested a harmadikra? Dicsérd meg magad: „Ennyi elég volt, és még mindig jól érzem magam.” A kontroll érzését is lehet pozitív élményként elkönyvelni – sőt, kell is.

Ismered az Akrasia-effektust? Ezért halogatunk és követünk el hibákat újra és újra

3. Lásd a döntésed hatását a másik oldalon is

Ha nemet mondasz egy múltból visszakúszó ajánlatra, figyeld meg, mennyire zavarja ez az illetőt. Ez is visszaad egy darabot abból az önbizalomból, amit az Akrasia gyakran elrabol.

4. Ünnepeld az apró győzelmeket

Egy fiókot kipakoltál? Egy sarkot letakarítottál? Ne legyints, ne minimalizáld. Legyen ez a napod kis diadala, amit igenis megünnepelsz egy jó érzéssel.

Ismered az Akrasia-effektust? Ezért halogatunk és követünk el hibákat újra és újra

Nem vagy gyenge – csak ember vagy

Az Akrasia nem azt jelenti, hogy lusta vagy vagy önkontroll nélküli. Azt jelenti, hogy emberként élünk két világ között: a most kielégülése és a holnap jutalma között. A jó hír? Nem kell mindig keményen harcolni ellene. Néha elég egy kis játékosság, tudatosság és önszeretet. És legközelebb, amikor újra a „csak most, csak még egy” csábítása környékez meg, kérdezd meg magadtól: „Most nyerhetek – vagy inkább győzni szeretnék?”

Az ember sokat képes áldozni a hobbijára, de kinek, mi a sok? Bádoki Bettina imád vásárolni, különösen szereti a turkálókat, és aki azt hiszi, hogy ott nem lehet drágán vásárolni, az téved. Vásárlási mániáját már párja, Zdroba Patrik is nehezményezte. Abebe Dániel, Bebe a 25 éves autójáért rajong, bármennyit képes rá áldozni

Kapcsolódó tartalmak:

Fotók: Freepik