Életmód

A New York Times felfedezte a mákos tésztát, fura módszerrel készítik

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2024. július 26. 13:32

Az amerikai lap főzős melléklete rácsodálkozott a 16. századi eredetű paraszti ételre, ami négy egyszerű hozzávalóval félóra alatt elkészíthető. A receptben azonban volt egy magyar szemmel meglepő elem. Annyi biztos, hogy olimpikonoknak nem tanácsolt verseny előtt fogyasztani a finomságot.

Facebookon is megosztotta a New York Times (NYT) a lap főzős mellékletének egyik receptjét csütörtökön. A recept pedig nem más, mint a hazánkban jól ismert és közkedvelt

mákos tészta, vagyis nemzetközi nevén Poppy Seed Noodles.

Az óvodai konyháktól az iskolai menzákon át a Michelin-csillagos éttermekig ívelő gasztronómiai alapvetésről így írt az amerikai lap:

A mákos tészta eredete a 16. századig nyúlik vissza, amikor a parasztok kedvelt egyszerű étke volt. Fő vonzereje az olcsóságában rejlett, aminek köszönhetően hamar népszerűvé vált egész Magyarországon, sőt Kelet- és Közép-Európa más részein is.


A NYT Cooking által közzétett recept négy személyre így szól:

Hozzávalók:

  • 34 dekagramm tojásos tészta,
  • fél csésze (1,2 deci) mák,
  • hat evőkanál kristálycukor,
  • öt evőkanál vaj, öt egyenlő részre osztva,
  • só.

A recept szerint az összetevők előkészítése 5 percet vesz igénybe, míg maga a főzés 25 perc, így fél óra alatt kész is az ízletes egytálétel, és részben ebben rejlik népszerűsége is.

„A frissen főtt hosszú, lapos tésztát (laska) vajban (esetleg olajban) megforgatjuk őrölt mákkal és cukorral. Az eredmény kellemesen édes, zamatos és laktató. Önmagában, főételként vagy levessel, salátával párosítva fogyasztható” – írja a Carolina Gelen, a cikk szerzője.

Az NYT recepje szerint a mákos tészta elkészítése az alábbi három fő lépésből áll:

  1. Forraljunk fel egy nagy fazék sós vizet. Tegyük a tésztát a lobogó vízbe, és főzzük al dente (még nem lágy, de nem is nyers vagy kemény) állagúra, azaz egy perccel rövidebb ideig, mint amit a csomagolás javasol. A főzővízből vegyünk ki legfeljebb egy decinyit későbbre, majd öntsük le a tésztáról a főzővizet.
  2. Keverjük össze a cukrot és a mákot, és darálóban őröljük finomra.
  3. Tegyük a cukros mákot, a vajat és a félretett főzővizet a lábosban lévő főtt tésztára, és kis lángon melegítve kavargassuk. Ha a vaj teljesen felolvadt és az őrölt mák teljesen elkeveredett a tésztával, már tálalhatjuk is.

A cikk szerzője teljesen jogosan felhívja a figyelmet arra, hogy 

a jó mákostészta titka a kiváló minőségű mákban rejlik, ezért feltétlenül érdemes ellenőrizni a szavatossági időt.

Ugyanez persze a tésztára is igaz, nem mindegy, hogy hány tojásos, esetleg frissen, házilag készült laskát vagy bolti száraztésztát használunk-e ételünk elkészítéséhez.

A cikk alatti kommentek közt találtunk egy érdekes verziót, ami szerint túróval és fahéjjal tovább lehet fokozni a mákos tészta élvezeti értékét. Egy másik hozzászóló szerint cukor és őrlés nélkül, egész mákszemekkel megszórva is finom. Volt aki gyerekkori élményeit elevenítette fel, ahogy nagymamája házi készítésű tésztából, fatüzelésű tűzhelyen készítette a mindennél finomabb ételt.

A recept meglepő részlete, hogy a végeredményhez a főzővíz felhasználását is javasolják az amerikai olvasóknak. A Facebook-poszt alatti hozzászólásokban volt, aki arra mutatott rá, hogy az egyharmad csészényi főzővízre semmi szükség, mivel nem olasz stílusú tésztáról van szó, és a cikk illusztrációjaként betett fotó is furcsa ebből a szempontból, mivel a képen látható sárga árnyalatú tészta is inkább olasz jellegű, miközben az igazi magyaros mákos laska tésztája fehér, így tökéletes kontrasztot alkot a fekete mákkal. Más kommentelők szerint a receptben írt máknál sokkal több kell a jó mákos tésztához.

A New York Times felfedezte a mákos tésztát, amit azonban olimpikonoknak nem tanácsolt verseny előtt fogyasztani
Olaszos mákos tészta – Fotó: Deb Lindsey for The Washington Post via Getty Images

Ami a fő hozzávalót illeti, a NYT cikke valószínűleg helyesen említi, hogy a 16. századból származik a mákos tészta. A Földközi-tenger keleti vidékein őshonos mák a török hódoltság idején kerülhetett a Kárpát-medencébe, a török gasztronómia sok más alapanyagával együtt. Itt érdemes azt is megjegyezni, hogy a mákos tésztába az érett kerti mák (Papaver somniferum) magvai kerülnek. A növény zöld tokjának opiáttartalma miatt a kerti mák termesztését szigorúan szabályozzák, saját részre – azaz étkezési célra – csak az alacsony ópiumtartalmú (max 0,06 százalék), lilás-rózsaszínes virágú változata termeszthető.

A New York Times felfedezte a mákos tésztát, amit azonban olimpikonoknak nem tanácsolt verseny előtt fogyasztani
Magyarországon 2006 óta ilyen virágzatú, alacsony alkaloidtartalmú mák termelhető szabadon 499 m²-ig – Fotó: KissJR1 / Wikimedia Commons

A kerti mákban lévő ópium (ami a heroin fő alapanyagának számít) egyébként a zöld mákgubók megkarcolásával kinyerhető, fehér tejszerű nedvben található a legmagasabb koncentrációban. Magukban az érett mákszemekben elhanyagolható mennyiségű opiát (morfin és kodein) található, így egy nagy tányér mákos tészta betermelése senkinek nem okoz kábítószeres eufóriát. Mivel a korszerű, nagy érzékenységű doppingtesztek így is kimutathatják, sportolóknak – főképp az olimpia hevében – nem javasolják verseny előtt a mákos tészta fogyasztását. Ezen túlmenően a mák nagyon egészséges, magas a cink-, kálium-, kalcium-, magnézium és vastartalma, valamint sok E-, C-, és B-vitamin is található benne.

Nyitókép: "Cooking @ Gastronomadi" by Annabelle Orozco is licensed under CC BY 2.0 .

#Életmód#recept#gasztronómia#egészség#mák#mákos tészta#ma#főzés