CinemaKlub

A Lazarus hatás - Olivia Wilde szívesen ölne a szemeivel

Jenei BrigittaJenei Brigitta

2015. április 9. 16:15

Rég volt már, hogy a paráztatós filmekért rajongtunk, most kaptunk egy újat Wilde főszereplésével. A Lazarus hatásban akadnak mély gondolatok, kérdés azonban, hogy sikerül-e kellő hangsúllyal kifejteni őket.

Kép: Big Bang Media

Tizenévesen még van abban valami megmagyarázhatatlanul izgalmas, hogy horror filmeken tobzódunk. Egyik darálás jöhet a másik után, folyhat a vér, csoboghat az agyvelő. Amikor belekezdünk még elhisszük, és remegünk, mint a gyomor hányás előtt. Amikor megszoktuk, már csak szimpla szórakozás. Egy idő után pedig kihuny az érdeklődés, és már csak a kellékeket és a művért látjuk a vásznon vagy éppen a tévében. Ilyenkor max áttérünk a thrillerekre. Nálam legalábbis így volt. Olivia Wilde-nál már kevésbé.
 
A gyönyörű – minden férfit kábulatba ejtő – A Dr. House-ban csak 13-asként szereplő Wilde ugyanis horror fanatikus. A klasszikusoktól kezdve – mint mondjuk a Péntek 13 – a legújabb alkotásokig bármit megnéz. Így nem meglepő, hogy amikor beválogatták a Lazarus hatás színészei közé, madarat is fogathattak volna vele, annyira boldog volt.

Kép: Big Bang Media 

A független, baromi kevés pénzből készült film David Gelb első játékfilmje, a repertoárjában eddig csak dokumentumfilmek szerepeltek, a múltja és a tapasztalatai pedig nemkicsit visszaköszönnek a moziban, ami a Lazarus előnyére vált.

A sztori szerint adott egy fiatalokból álló tudós csoport – élükön Wilde-dal –, akik azzal kísérleteznek, hogy halottakat próbálnak meg visszahozni a túlvilágról. Nem árulunk el vele nagy titkot – sőt, ha a trailer is megvolt, akár az egész cselekményt is lepötyöghetnénk –, hogy a célt elérik, és felélesztik az egyik kutyát. Aztán jön a bürokrácia és a pénz szava, és letiltják őket a projektről. Ők azonban inkább betörnek a saját laborjukba, hogy újra végig vigyék a kísérletet. És akkor itt jön az igazi buli: egyiküket megrázza az áram – ki lehet az, ó kicsoda?! –, meghal, aztán feltámasztják. Innen pedig megkapjuk a szokásos horror-köröket.

Kép: The Lazarus Effect Facebook 

A Lazarus hatás alapgondolatát tekintve izgalmas témát feszeget: Istent játszhat-e az ember? A Bibliában Lázár visszatért a halálból - mire is utalhat a cím... -, David Gelb filmje is ezt a témát feszegeti, kicsit tovább is gondolva az egészet: mi lesz azokkal, akik újra életre kelnek? Miután egy thrillerről beszélünk, senkit se lepjen meg a válasz: pánik, agresszió és gyilkolás.

Ahogy azt már pár sorral feljebb érintettük, a film erősségei közé sorolhatjuk, hogy helyenként visszaköszönnek a dokumentumfilm elemek: ennek köszönhetően a jelenetek sokkal valóságosabbnak hatnak. Persze nem csak a laboratórium biztonsági kamerái adják meg ezt a hangulatot, hiszen a cselekményben benne vala, hogy a tudósok felbérelnek egy csajszit (Sarah Bolger), aki kisfilmet készít a munkájukról. Ezt a részt még pont időben visszafojtják, mielőtt egy Ideglelés lett volna belőle. Habár… lehet, hogy sokat dobott volna az egészen.

Kép: Big Bang Media 

Ugyanis Wilde és a feltámasztás körül keletkező izgalom nem képes élettel megtölteni a történetet. A para-faktor eléggé alacsonyan marad, csupán egy-két jelenet képes megugrani az ingerküszöbünket – például, amikor Wilde arcába vicsorog egy kutya. Fun fact: a forgatáson kaját dugdostak a színésznő hajába, hogy lekösse a kutya figyelmét… volt is benne félelem bőven. És slussz. A 83 perces thriller, horror vagy ki tudja minek is szánták, csupán arra képes, hogy a paráztatós filmek egész kelléktárát összezsúfolja a játékidejébe. Ezzel azonban nemhogy a frászt nem hozzák ránk, inkább jókat nevetünk az egészen.

Mindezt úgy teszik, hogy egy zseniális alapozás van a kezükben: a feltámasztás problémaköre, és az ehhez szorosan kapcsolódó emberi határok, és persze az ego mind-mind erős középpontot adhattak volna, Gelb mégsem használta ki a kellékeit. Ehelyett inkább megmaradt a felszínen, nem merte feszegetni a téma határait, és így a sablanok között ragadt. Wilde azt nyilatkozta, hogy imádta a forgatást, mert olyan volt mintha egy homevideót - ő pornót mondott - forgatnának, és ez nem is akkora hülyeség, hiszen nekünk is ez volt az érzésünk: egy híres színésznővel eladott, ügyes-bajosan leforgatott vizsgafilmnek tűnik az egész.
 
Olivia Wilde mandula szemei félelmetesen festenek, amikor éppen pokoli tűz és gyilkosság vágy tombol bennük, de még ez sem volt elég ahhoz, hogy a Lazarus hatás jó lehessen.
 

A Lazarus hatás (The Lazarus Effect)

Színes, magyarul beszélő, amerikai thriller, 83 perc, 2015
Premier: április 9.
Besorolás: 16
Rendező: David Gelb
Szereplők: Olivia Wilde, Evan Peters, Mark Duplass, Sarah Bolger, Donald Glover, Ray Wise

#CinemaKlub#olivia wilde#kritika#film

Címlapról ajánljuk