RENDSZERVÁLTÁS 1989-2019

3:08
Híradó30 éve alakult meg az első szabadon választott Országgyűlés
2020. május 2. 18:42

30 éve alakult meg az első szabadon választott Országgyűlés

Magyarország modernkori történelmében 1990-ben volt az első választás, amely szabadnak és demokratikusnak volt tekinthető. 30 éve a parlamentbe 6 párt jutott be, a legtöbb képviselője az MDF-nek, utána az SZDSZ-nek volt. A két legnagyobb rendszerváltó párt közül ma már egyik sem létezik. Most az Országgyűlés 30 évvel ezelőtti alakuló ülésének legérdekesebb pillanatait idézzük fel.
2:12
Híradó30 éve indult az első kampány
2020. január 24. 17:00

30 éve indult az első kampány

Tavaly elkezdtük, idén folytatjuk 30 éves visszatekintő sorozatunkat, hiszen a rendszerváltás 1990-ben teljesedett ki Magyarországon. Ekkor tartották az első demokratikus választásokat, alakult meg az MDF kormány, lett köztársasági elnök a volt 56-os, elítélt író Göncz Árpád, és főpolgármester az akkor 38 éves Demszky Gábor. Mindezeket egy sor változás előzte meg, például a választási rendszerben.
9:00
XXI. század545 nap: A rendszerváltás másfél éve Németh Miklós miniszterelnökkel
2019. október 23. 22:55

545 nap: A rendszerváltás másfél éve Németh Miklós miniszterelnökkel

Németh Miklós Magyarország egyik legnépszerűbb politikusa volt a rendszerváltás idején, és évtizedekkel később is sokan ösztönözték, térjen vissza, legyen újra miniszterelnök. De ő visszavonult. És nemcsak a közélettől, a nyilvánosságtól is. Viszont 30 évvel a köztársaság kikiáltása után az RTL Klubbal kivételt tett, és igent mondott a felkérésünkre. Az 545 nap – A rendszerváltás miniszterelnöke című dokumentumfilmben az ő szemszögéből mutatjuk meg, hogyan vált Magyarország népköztársaságból köztársasággá.
2:24
HíradóÉppen 30 éve indultak haza a szovjet hadsereg első egységei Kiskunhalasról
2019. április 25. 18:48

Éppen 30 éve indultak haza a szovjet hadsereg első egységei Kiskunhalasról

Éppen 30 éve, 1989 április 25-én indultak haza a szovjet hadsereg első egységei Kiskunhalasról, ami az egyik legfontosabb feltétele volt annak, hogy Magyarország független legyen. Hiszen évtizedek óta állomásoztak úgymond ideiglenesen magyarországi laktanyákban. A kivonulás előkészítésének körülményeiről Németh Miklós volt miniszterelnök beszélt a XXI. századnak adott exkluzív interjúban.