Júliusi esők után reménykednek a gombászok: indul a 2025-ös szezon?

rtl.hurtl.hu

2025. július 20. 8:26

A júliusi esőzések sok gombász szívét megdobogtatták: talán végre elérkezett a 2025-ös nyári gombaszezon. De vajon elegendő volt ez a csapadékmennyiség ahhoz, hogy a legkeresettebb fajok is előbújjanak az avar alól?

Nedvesség van, de még kell néhány nap nyugalom

A csapadékos időjárás kétségkívül kedvez a gombáknak, azonban nem mindenhol egyformán érvényesül a hatása. Egy tapasztalt gombász szerint, aki évtizedek óta járja hazánk erdeit, sok helyen túl hirtelen zúdult le az eső, ezért nem tudott elég mélyen beszivárogni a talajba. Ott viszont, ahol a víz jobban megmaradt, már most feltűnhetnek az első nyári fajok – mint például a galambgombák vagy a különféle tuskógombák.

A nemesebb fajok, mint a vargánya vagy a rókagomba, viszont még kivárnak. Számukra néhány nap csendes, áztató eső és egy kis meleg még szükséges.

Hol kereshetjük őket? Erdőtípus és talaj is számít

A vargánya elsősorban a tölgyesekben, míg a rókagomba inkább a savanyú talajú, gyertyános-lombos erdőkben jelenik meg. A nedves, árnyékos, mohaszőnyeges területek ilyenkor a legígéretesebbek – különösen, ha az aljnövényzet nem túl sűrű.

A gombászás szempontjából az sem mindegy, hogy milyen terepen járunk: korhadó fák, tuskók, avarral borított talaj vagy nyirkos mezők mind rejthetnek meglepetéseket. Érdemes alaposan körülnézni.

Júliusi esők után reménykednek a gombászok: indul a 2025-ös szezon?

Sose szedjünk gombát vaktában – a biztonság az első

A természetjárás és a gombagyűjtés kiváló kikapcsolódás, de nem kockázatmentes. Számos ehető faj hasonlít veszélyes, sőt halálosan mérgező társaira. A különösen ízletes császárgalóca például könnyen összetéveszthető a piros-fehér pettyes légyölő galócával, amely bár nem halálos, erősen mérgező. Ennél is alattomosabb a gyilkos galóca: hatása csak órákkal a fogyasztás után jelentkezik, amikor már sokszor késő a segítség.

A gombák külseje, szaga, színe – vagy akár régi emlékek – soha nem elegendők a biztonságos azonosításhoz. Minden begyűjtött gombát vizsgáltassunk meg hivatásos gombaszakellenőrrel, mielőtt az asztalra kerül.

Tavalyi türtént: Megtalálták azt a gombaárust, aki gyilkos galócát adott el egy asszonynak

Mikor és hol érdemes útnak indulni?

Hazánkban a nyár vége és az ősz első fele a fő gombaszezon, de már most is érdemes figyelni. Tavasszal a kucsmagomba, őzlábgomba és pöfeteg lehetnek a főszereplők, nyáron és ősszel a vargánya, rókagomba, csiperke és szegfűgomba kerülnek előtérbe.

Ahol keressük:

  • Lombos erdőkben (tölgyes, bükkös): vargánya, rókagomba
  • Legelőkön, réteken: csiperke, szegfűgomba
  • Tuskókon, korhadó fákon: laskagomba, tuskógomba

Kerülendő helyek:

  • Mezőgazdasági, ipari területek
  • Autópályák, forgalmas utak mentén
  • Városi parkok, szennyezett környezet
  • Védett és fokozottan védett természeti területek (engedély nélkül tilos)

Júliusi esők után reménykednek a gombászok: indul a 2025-ös szezon?

Gombagyűjtés szabályai 

  • Napi limit: nem védett állami erdőkben 2 kg/fő/nap engedély nélkül gyűjthető
  • Eladás vagy kereskedelmi cél esetén: kötelező az erdőgazdálkodó engedélye
  • Védett gombafajok: 58 hazai faj jogszabályi védelem alatt áll, egyedenként akár 10 000 Ft bírság is járhat az engedély nélküli gyűjtésért
  • A gombák szerepe: lebontják a holt szerves anyagot, táplálják az állatokat, és segítik a fák növekedését – ezért is fontos, hogy ne pusztítsuk élőhelyüket

Hol vizsgáltassuk be a gombát?

A gombaszakellenőrök listája és elérhetőségei megtalálhatók a Fővárosi Önkormányzat vagy a megyei kormányhivatal honlapján. Emellett elérhető térképes kereső is, ahol a legközelebbi bevizsgálási pontokat és nyitvatartási időket is megtaláljuk. A gombaszedés öröm, de csak akkor biztonságos, ha szakértő is rábólint.

A nyári gombaszezon küszöbén vagyunk – a következő napok időjárása döntheti el, hogy mikor indul be igazán a vargányák és rókagombák kora. Addig is érdemes figyelni az erdőt, tanulni, és felelősen viszonyulni a természethez. 

Fotók: Pexles