Jelentősen romlott a gyerekek jólléti helyzete tavaly Magyarországon
2024. május 21. 11:50
A szörnyű adatok a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány jelentéséből derültek ki.
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány jelentése szerint 2023-ban a magyarországi gyerekek jelentős kihívásokkal néztek szembe, a betöltetlen háziorvosi helyek száma soha nem volt ilyen magas, különösen a nyugat- és dél-dunántúli régiókban, ahol a gyerekek 20 százaléka nem kap helyben orvosi ellátást.
Emellett a krónikus betegségek aránya növekszik, minden ötödik iskolás gyerek érintett.
Az oktatási és fejlesztési lehetőségek is korlátozottak. Az óvodai férőhelyek hiánya miatt a gyerekek harmada nem jut hozzá helyben óvodai neveléshez. Emellett növekszik a sajátos nevelési igényű gyerekek száma, akik gyakran csak magánúton találnak megfelelő szakembert, derül ki az alapítvány jelentéséből, amit a 444.hu közölt.
A jelentés rávilágít arra is, hogy az infláció miatt a családok költségei jelentősen megnőttek, miközben az ingyenes, helyi szolgáltatások sok helyen nem elérhetők vagy nem megfelelőek. Az egészségtelen életmódra utaló adatok szerint a gyerekek kevesebbet alszanak, kevésbé aktívak fizikailag, és egyre több energiaitalt fogyasztanak. Az egészségkárosító magatartások, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás, szintén növekvő tendenciát mutatnak.
A mentális egészségügyi problémák egyre gyakoribbak, de a pszichiátriai ellátás elérhetősége korlátozott, mindeközben a gyermek- és ifjúságaddiktológiai szolgáltatások száma csökken.
A bántalmazás és erőszak terén is aggasztóak az adatok: megduplázódott a gyermekpornográfia áldozatává vált gyerekek száma, nőtt a fiatalkorúak által elkövetett és elszenvedett bűncselekmények száma, összesen több mint 110 000 veszélyeztetett gyerekről van tudomása a gyermekvédelmi rendszernek. A szexuális bántalmazások 79,6 százaléka családon belül történik. A jelentés szerint összességében elmondható, hogy 2023-ban jelentősen romlott a gyerekek jólléti helyzete Magyarországon.
Nyitókép (illusztráció): RTL