Belföld

Mráz Ágoston: Az a jobboldali, aki Orbán Viktort akarja miniszterelnöknek

rtl.hurtl.hu

2024. május 13. 11:36

A 444.hu-nak adott interjút Mráz Ágoston, a kormányközeli Nézőpont Intézet vezetője.

A 444.hu készített interjút Mráz Ágoston Sámuellel, a kormányközeli Nézőpont Intézet igazgatójával. Az interjú során Mráz elmondta, hogy a Nézőpont Intézet által végzett kutatások eredményei szerint a Fidesz pozíciója továbbra is erős az EP-választások előtt. A Tisza Párt előretörését figyelemre méltónak nevezte, azt ugyanakkor hozzátette, hogy Magyar Péter elsősorban nem a Fidesztől vesz el szavazókat.

Az én képletem a Tiszára nagyjából ez: 2018-as Jobbik mínusz Mi Hazánk plusz Momentum.Volt kutatás, ami 2-3 százaléknyi, 2022-ben még fideszes szavazót is lát a Tisza táborában, de retrospektíve nehéz feltárni, hogy egyes választóknak miként alakultak a preferenciáik. Vagy nem emlékeznek, mert rég volt, vagy rosszul emlékeznek, vagy gyakran nem mondanak igazat

– mondta Mráz Ágoston a lapnak.

Arra a felvetésre, miszerint a kormányzati megbízásból élő Nézőponton kívül a legtöbb kutatócég, egyetért azzal, hogy a Fidesz erodálódik, Mráz azt válaszolta, hogy a közvélemény-kutatók nem kommentálják egymást adatait. Annyit azért megjegyzett, hogy „a közleményben használt választói alapsokaság nem szerencsés, mert kihagyja a rejtőzködő, de aktív szavazókat”.

Mi a legvalószínűbb EP-listás eredményeket publikáltuk, ott áll a Fidesz 48-on. Ha mi is csak a biztos pártválasztók körében publikálnánk az adatainkat, az 50 feletti Fidesz-támogatásnak felelne meg

– tette hozzá a kormányközeli intézet igazgatója.

Az interjúban kitért arra is, hogy az embereknek milyen mértékben fontos az aktuális kormányvezetés, és hogy ez milyen hatással lehet a választások eredményére. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz mobilizációs képessége kiemelkedő, és bár némi erodálódást tapasztalhatnak, még mindig számottevő támogatottságot élveznek.

A választási helyzetet tovább bonyolítja az ellenzéki pártok közötti versengés és a politikai erők megosztottsága. A Tisza Párt felbukkanása az ellenzéki palettán újabb bizonytalanságot hozott a helyzetbe, de ugyanakkor ez lehetőséget is jelent a Fidesz számára, hogy a belső konfliktusok és az erőtlen ellenzék mellett megtartsa pozícióit.

Az interjúban szó esett arról, hogy az évek alatt a politikai tér polarizálódott, és ma már a legfontosabb megkülönböztető tényező az, hogy az emberek hogyan viszonyulnak Orbán Viktorhoz.

Jobboldali szavazó az, aki Orbánt akarja miniszterelnöknek, baloldali, aki ellene van. Ennyire polarizált lett a politika

– mondta a lapnak Mráz Ágoston, aki szerint ez a polarizáció a politika minden területére kihat, és azt eredményezi, hogy bármilyen irányú tevékenységet folytat valaki Magyarországon, azt gyakran az Orbán-kérdés mentén értelmezik.

Az interjúban szó volt arról is, hogy a Mi Hazánkot a jobboldali ellenzékhez sorolják, bár pártvezetése már nem támogatja nyíltan Orbán Viktor kormányfőségét, inkább kritizálják őt, de kevésbé érzelmesen, mint más témákban.

A beszélgetés során felmerült a Nézőpont Intézet kormánnyal fennálló szerződése is, amely némi vitát generált az intézet függetlenségének kérdése körül. Mráz Ágoston Sámuel hangsúlyozta, hogy bár a kormányzattal folytatott üzleti kapcsolatokra vonatkozóan vannak szerződéseik, az intézet továbbra is „független szakpolitikai elemzéseket készít”.

Az interjú végén szóba került az „Elkxrtuk” című film is, amelyben Hann Endrét, a Medián korábbi vezetőjét manipulatív és rosszindulatú karakterként ábrázolták. Mráz Ágoston Sámuel kritikával illette a filmet és kifejezte szolidaritását Hann Endrével szemben.

Nyitókép: MTI-archív / Illyés Tibor

#Belföld#mráz ágoston sámuel#Nézőpont Intézet#kormány#fidesz#interjú