Belföld

Karácsony Gergely Sólyom Lászlóról: Élt 1989 és 2010 között

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2023. október 8. 14:04

Özönlenek a politikusi megemlékezések a 81 éves korában elhunyt Sólyom Lászlóról.

Mint arról vasárnap délután az rtl.hu is beszámolt, hosszú betegség után, 81 éves korában elhunyt Sólyom László, a rendszerváltás utáni harmadik köztársasági elnök. Sólyom László „óriási erővel, tevékenyen és derűvel viselt hosszú betegség után” vasárnap hunyt el, közölte a volt köztársasági elnök titkársága.

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere személyes hangvételű Facebook-posztban búcsúzott Sólyom Lászlótól:

„A rendszerváltás, vagy ahogyan ő mondta, a jogállami forradalom utolsó közjogi méltósága is itt hagyott minket” – fogalmazott Karácsony, aki szerint a Sólyom Lászlót kevesen érezték sajátjuknak a politika harcosai közül, „ami nem is csoda, hiszen a hajlíthatatlan személyiség és a hajthatatlan erkölcsi meggyőződés a mindennapi közéleti küzdelmekben részt vevők számára sokszor arisztokratikus kívülállásnak látszik”.

Karácsony visszaemlékezése szerint az utóbbi években kevés szó esett köztük politikáról:

Don Quijotét és az Isteni színjátékot olvasta újra; az emberi élet néha banális, néha nagy kérdései jobban foglalkoztatták mint a jelenlegi közélet posványa. Még a kiszólásaiból is érződött azonban, hogy mennyivel jobban érti a magyar, az európai és a nemzetközi politika valódi dilemmáit, mint a legtöbb aktív magyar közéleti szereplő.

Karácsony Gergely szerint Sólyom László szellemi hagyatéka a negyedik köztársaság, az egyenlő méltóság és az emberiség közös öröksége iránti felelősség szabad országának felépítése:

Ahogyan Bibó István azt akarta a fejfájára vésetni, hogy élt 1945-1948 között, Sólyom László sírjára azt írhatnánk: élt 1989 és 2010 között. Élete összefonódott a harmadik Magyar Köztársasággal.

Orbán Viktor mindössze egy közös fotóval és az alábbi két mondattal búcsúzott Facebookon:

Elment Magyarország köztársasági elnöke, a nagyszerű jogászprofesszor. Isten nyugosztalja Sólyom Lászlót!

Gyurcsány Ferenc volt kormányfő, aki négy éven át volt Sólyom mellett az egyik legfőbb közjogi méltóság, az alábbiakat írta Facebookon:

Elment Sólyom László elnök úr. Tudós-politikus volt, a saját igazában megingathatatlan, az új Magyarország teoretikus szerkesztője, az általa is szabott közjogi keretben később államelnöke. Makacs állhatatossága őrizte a Köztársaságot. 

Gyurcsány Ferenc és Sólyom László között nem volt felhőtlen a kapcsolat, ez ki is világlik posztjából: 

Vitáink nem tépázták meg, legfeljebb árnyalták tekintélyét. Középen hitte és látta magát a bomlasztó küzdelemben, volt, amikor tényleg ott is állt. Épített, de volt hogy hagyta, hadd málljon.

Fekete-Győr András a Momentum Mozgalom országgyűlési képviselője szerint Sólyom László volt az utolsó „igazi” elnöke Magyarországnak:

Mindig a nemzet érdekét kereste, soha nem egy pártot szolgált. Szelíd határozottsággal szállt szembe a közönségességgel, az erőszakkal és az ostobasággal. Ezt megelőzően a magyar alkotmányosság legbátrabb és legkövetkezetesebb kimunkálója és képviselője az Alkotmánybíróság élén. (...) Sólyom László közéleti pályafutásának számomra legfontosabb summázata az az igény, hogy soha ne ártsunk, mindig tisztességesen viselkedjünk. Súlyos vesztesége a nemzetnek, hogy ez az életmű ma lezárult. Őszinte részvétem a hozzátartozóknak.

Jámbor András (Szikra Mozgalom) szerint Göncz Árpád után Sólyom László volt a másik megkérdőjelezhetetlen közjogi nagysága volt a rendszerváltás utáni Magyarországnak, akivel „a polgári Magyarország távozott ma el”. Jámbor azt írta Facebookon, hogy Sólyom

Alkotmánybíróként, az Alkotmánybíróság elnökeként és Köztársasági elnökként is megkérdőjelezhetetlen morális talapzaton állt. Persze sok hibával. Talán döntő hibákkal is. Mégse véletlen, hogy 2010 után nem kért belőle a Fidesz még egy ciklusra. Autonóm, saját morális iránytűvel rendelkező, erős személyiségre már nem volt szükség. Jobboldali polgártársainknak itt kellett volna észrevenni, mi jön.

Nyitókép: Sólyom László előadása az adatvédelemről a Medián közvélemény-kutató intézet által rendezett, Megfigyelés, magánszféra, biztonság címmel meghirdetett állampolgári találkozón, 2014. január 25-én – Fotó: Mohai Balázs / MTI

#Belföld#sólyom lászló#köztársasági elnök#halálhír#elhunyt

Címlapról ajánljuk