Lemondott, mégis miniszterelnöki megbízott maradt Szili Katalin
2023. május 11. 9:20
Az egykori MSZMP-s, majd MSZP-alapító, végül a KDNP-be hazatalált politikusnak választania kellett a kuratóriumi és a kormányzati tisztség között, de úgy tűnik, mindkettőt megtartotta.
Még tavaly decemberben minősítette összeférhetetlennek az Európai Tanács, hogy a hazai egyetemeket fenntartó alapítványok kuratóriumait kormányzati tisztségviselőkkel töltötték fel, és kinyilvánította, hogy az alapítványi egyetemek nem kaphatnak uniós forrásokat, amíg ezen nem változtatnak.
Az összeférhetetlenség miatt a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriumának tagjaként Szili Katalin a miniszterelnöki megbízotti tisztségéről mondott le. Csakhogy ezután miniszterelnöki főtanácsadóként látta el ugyanazt a feladatot, mint korábban.
A 24.hu kikérte a kormánytól a miniszterelnöki főtanácsadók listáját, és azt a meglepő választ kapták, hogy a miniszterelnöki főtanácsadói cím használatára a miniszterelnöki megbízottak jogosultak. A portál ezután a Miniszterelnökségnél érdeklődött arról, hogy jól értik-e, hogy Szili Katalin továbbra is miniszterelnöki megbízott.
A Miniszterelnökség azt válaszolta, hogy a miniszterelnöki megbízotti feladatok polgári jogi kötelmet jelentenek, nem minősülnek közjogi tisztségnek, így nem esnek az összeférhetetlenségi szabályok alá.
A Transparency International jogi igazgatója szerint azonban Szili Katalin esetében fennmaradt az összeférhetetlenség. A kormányzati igazgatásról szóló törvény lehetővé teszi, hogy a miniszterelnöki főtanácsadó címet a Miniszterelnöki Kormányirodán vagy a Miniszterelnöki Kabinetirodán dolgozó politikai tanácsadó, főtanácsadó, valamint a kabinetfőnök is használja, de erre feljogosító miniszterelnöki határozat ebben a ciklusban nem jelent meg a Magyar Közlönyben.
Szili Katalin kormányzati megbízását még átláthatatlanabbá teszi, hogy a kormányzati portálon nem szerepel a miniszterelnöki megbízottak között. Teljes bizonyossággal csak annyit lehet állítani, hogy kormányzati megbízatása van: februárban 13,8 millió forintos megbízási szerződést kötött a Miniszterelnökséggel, hogy tanácsokat adjon a „határon átnyúló autonómia ügyekben”.
A korábban MSZMP- és MSZP-tag politikus márciusban belépett a KDNP-be, amiről azt mondta: hazatalált.
Nyitókép: MTI/Ruprech Judit