A Plázs Siófok vezetőjéé lehet a siófoki lómenhely
2023. január 26. 15:10
A vállalkozónak elővásárlási joga van.
A Plázs Siófok nevű szórakozóhely vezetőjét, Barna Györgyöt hozta ki első helyre a Somogy Vármegyei Kormányhivatal az elővásárlási jogosultak közül, így övé lehet az ország egyetlen lómenhelyének, legelőinek túlnyomó része, összesen 31,8 hektár a Balaton melletti Töreken – tudta meg a 24.hu.
A kormányhivatal a végzését továbbküldte a megyei agrárkamarának, hogy az az ilyenkor szokásos módon adjon állásfoglalást, ezután lesz végleges a döntés.
Az üggyel korábban az RTL Híradó foglalkozott, mint arról beszámoltunk, a Dharma Lómenhely Alapítvány alapítói, Berecz Gabriella és Czinkóczky Csaba sérült lovakkal foglalkoznak, továbbá olyanokkal, amelyeket a hatóságok elkoboztak korábbi tulajdonosaiktól.
Az alapítvány azonban nem csak pénzszűkében van, a farm területének nagy részét elveszítheti, ugyanis a föld jelenlegi tulajdonosa eladna több mint 30 hektárt. A menhely vezetői megvennék a földet, ám egy vállalkozónak, Barna Györgynek elővásárlási joga van. Annak érdekében, hogy a földterület és a rajta álló állami tulajdonú épület a menhelyé legyen, petíció indult, ezt több mint 12 ezren írták alá.
Berecz Gabrielláék az eredeti adásvételi szerződést szerkesztő ügyvéddel egyetemben azt gondolták, hogy őstermelő, földművelő helyi lakosként senki sem tudja megelőzni elővásárlási jogával, de Barna György bemutatott egy olyan nyilatkozatot, amely szerint „őstermelők családi gazdaságának tagja”, írja a 24. Ez pedig a földtörvény szerint az elővásárlási jogosultsági sorrendben még előrébb áll.
A lómenhelyesek szerint azonban Barna György csak papíron lakik Siófokon, valójában Budapesten, a XII. kerületben él. Erre indirekt módon maga Barna György is utalt, amikor az elővásárlási nyilatkozatában tartózkodási helyként feltüntette budai címét. A sors fura fintora révén Nagy István agrárminiszter törvénymódosítása segíthet a lómenhelyen, amelynek egyébként a tárcával komoly, 130 millió forintos jogvitája van és perben is állnak.
Ha a megyei agrárkamara nem változtat az elővásárlási sorrenden, és a kormányhivatal végzése életbe lép, akkor a lómenhely bírósághoz fog fordulni, hogy ne fals papírok, hanem a tények alapján döntsenek, mert ellehetetlenül a 130 bántalmazott állatot gondozó menhely, mivel alig öt hektárnyi területük marad, ami ennyi állatot nem tudna ellátni – tette hozzá a lap.
Nyitókép: noÁr / Facebook