Belföld

Orbán Viktor és Oroszország szoros kapcsolatáról írt a Deutsche Welle

rtl.hurtl.hu

2022. december 9. 15:28

Az élénk budapesti orosz kémtevékenység és az energiafüggőség miatti kiszolgáltatottság is szóba került.

Orbán Viktor szoros kapcsolatot ápol Oroszországgal és láthatóan szemet huny az orosz ügynökök magyarországi jelenléte felett – írja a Deutsche Welle.

A portál idézi a Balkan Insight értesülését, ami szerint november végén az ukrán különleges erők letartóztattak egy Oroszországnak való kémkedéssel gyanúsított férfit, aki az ánuszába rejtett pendrive-on próbálhatott Magyarországra csempészni érzékeny információkat az ukrán belbiztonsági szolgálatról, az ukrán katonai hírszerzésről és az ukrán hadseregről. Az értesülés szerint a kém a Budapesten működő orosz nagykövetségen adta volna át a pendrive-ot.

A Deutsche Welle-nek nyilatkozott a Balkan Insight szerzője, Panyi Szabolcs, aki attól tart, hogy Budapest az Európai Unión belüli orosz kémtevékenység központjává válhat. Felhívta a figyelmet arra, hogy a budapesti orosz nagykövetségen több mint ötven akkreditált diplomata szolgál, míg Prágában, Varsóban és Pozsonyban együttvéve alig vannak többen húsznál.

Az újságíró elmondta: köztudott, hogy sok ügynök dolgozik diplomáciai fedésben, hiszen így a fogadó ország hatóságai nem járhatnak el velük szemben. Diplomáciai mentességet azonban nemcsak a nagykövetség dolgozói élveznek, hanem a Nemzetközi Beruházási Bank munkatársai is – az intézményt három évvel ezelőtt költöztették Moszkvából Budapestre, vezetője pedig az a Nyikolaj Koszov, akinek apja a KGB rezidense volt Budapesten, anyjáról pedig az orosz állami hírügynökség „a huszadik század legjelentősebb kémjeként” emlékezett meg.

Panyi szerint számos esetben megerősítést nyert, hogy az orosz hírszerző szolgálatok aktívan jelen vannak Magyarországon, és a magyar hatóságok ezt tiltakozás nélkül tudomásul vették. Az is kiderült, hogy orosz hackerek legalább 2012 óta hozzáfértek a magyar külügyminisztérium informatikai hálózataihoz és belső kommunikációjához. Az újságíró elmondta: bár a magyar kormány nem erősítette meg ezeket a támadásokat, Magyarország nyugati szövetségesei tisztában vannak megtörténtükkel, ezért óvatosan osztanak meg titkos információkat hazánkkal.

A cikk kitér arra is, hogy Panyi munkatársaival vizsgálta az Orbán-kormány és Vlagyimir Putyin szoros kapcsolatát: arra a következtetésre jutottak, hogy Magyarország függősége az orosz fosszilis energiahordozóktól, az energetikai szektorban köttetett üzleti megállapodások, valamint az, hogy Oroszország nyújt forrást és technológiát a paksi bővítéshez, lehetővé tették Moszkva számára, hogy túszul ejtse az Orbán-kormányt.

Az újságíró szerint hosszú távra nyúlik vissza az energetikai együttműködés és az orosz szolgálatok magyarországi tevékenysége is, de ezt soha nem kérdőjelezték meg, mert az olcsó energia nemcsak a magyar gazdasági modellben, hanem az európai ellátási láncokban is rendszerszinten fontos szerepet játszik. Másfelől Panyi szerint Magyarország elhelyezkedésére gazdasági előnyként tekintenek, ezért minden kormánypárt igyekezett jó kapcsolatot fenntartani Oroszországgal.

Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

#Belföld#orbán viktor#oroszország#vlagyimir putyin#kémkedés#paksi bővítés