Belföld

Schmitt Pál a kínai hírügynökségnek sajnálkozott az olimpia politikai bojkottja miatt

rtl.hurtl.hu

2022. február 6. 10:53

Több ország képviselői nem vesznek részt a pekingi olimpián, hogy így tiltakozzanak az ujgurok elleni, általuk népirtásnak tekintett kínai fellépés miatt. 

Az olimpia a békét szolgálja, célja, hogy egyesítse a különböző embereket. Legyünk együtt, nyilvánítsuk ki, hogy egyek vagyunk, együtt teszünk a közös jövőért.


Ezt mondta a Kínai Kommunista Párt irányítása alatt álló Hszinhua kínai állami hírügynökségnek adott interjújában Schmitt Pál, korábbi köztársasági elnök – írta az MTI.

A NOB magyar tagja a kínai hírügynökségnek elmondta: sajnálja, hogy bizonyos országok diplomáciai bojkottot hirdettek Kína ellen, mert az olimpia nem a politikáról szól.

Tavaly decemberben elsőként az Egyesült Államok hirdetett politikai bojkottot a pekingi téli olimpia ellen, a kínai kormányzat által elkövetett emberi jogi jogsértések miatt, kiemelve a Hszincsiang tartományban élő ujgurok ellen „jelenleg is zajló népirtást és emberiesség elleni bűncselekményeket”, valamint a hongkongi ellenzék elnyomását.

A politikai bojkotthoz hasonló indokokra hivatkozva csatlakozott az Egyesült Királyság, Ausztrália, Kanada és Japán. Több európai ország sem küldött politikai delegációt Pekingbe, főleg a koronavírus-járványra hivatkozva, India pedig a két ország közötti határvillongások miatt jelentett be politikai bojkottot az olimpia ellen.

Mi történik az ujgurokkal?

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma, valamint több ország parlamentje hivatalosan is „népirtásnak” nevezte az ujgurok elleni kínai fellépést, ami szakértők szerint is kimeríti a „népirtás” jogi fogalmát.

A világ 2017-ben kezdett el felfigyelni arra, hogy mi történik Hszincsiangban, és azóta egyre csak gyűlnek a bizonyítékok a nyugati média jelentései, nemzetközi jogvédő szervezetek nyomozásai, egyetemi kutatócsoportok és akadémikusok elemzései, kiszivárogtatott és nyilvános kínai állami iratok, kínai rendőrök, nyugati hírszerző szervek elemzései, valamint ujgur és kazah szemtanúk százainak elmondásai alapján arra, hogy Peking utasítására népirtást hajtanak végre Csen vezetésével Hszincsiangban.

A kínai vezetés több mint egymillió ujgurt és más kisebbség tagjait zárta politikai átnevelő táborokba, ahol kényszermunkára kötelezik őket, míg a gyerekeiket bentlakásos, sokszor szögesdróttal körbevett iskolákba szállították. A hatóságok több százezer kisebbségi nőt sterilizáltak, vagy méhen belüli fogamzásgátló használatára kényszerítették őket, hogy ne tudjanak gyereket szülni, miközben módszeresen kezdték eltüntetni az ujgur és kazah kultúrát, és igyekeznek „kínaivá tenni” a kisebbségek tagjait.

A kínai kormány évek óta erőteljesen tagadja, hogy elkövetné ezeket az atrocitásokat Hszincsiangban, ahol szerintük csak terrorizmus és szeparatizmus ellen fellépés zajlik, miközben a párt irányítása alatt álló állami sajtó azt igyekszik elhitetni a nemzetközi és kínai közvéleménnyel, hogy a tartomány rohamoson fejlődik, és az ott élő népcsoportok boldog, nyugodt életet élnek.

Nyitókép: A Polgári Piknikre érkező Schmitt Pál nyilatkozik a sajtó munkatársainak a kötcsei Dobozy kúriánál 2021. szeptember 4-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

#Belföld#peking 2022#téli olimpia#politikai bojkott#hszincsiang#ujgurok#kazahok#népírtás#kína#kínai kommunista párt#schmitt pál

Címlapról ajánljuk