Mit számít a csirke far-hát ára, ha hiány lesz csirkéből a boltokban?
2022. január 21. 18:23
A szakértők baromfihús-hiányra, és akár 30 százalékos drágulásra készülnek.
Átmeneti hiány alakulhat ki baromfihúsból a Baromfi Termék Tanács szerint, tudósít az RTL Híradó. Szerintük 15-20 százalékkal zuhanhat a termelés, ha a kereskedők nem fizetnek többet a csirkéért.
A szervezet a költségek megugrására hivatkozott. Ők úgy számolnak, hogy már most 15 százalékkal kevesebb a baromfi a madárinfluenza miatt.
A kormány februártól érvényes árstopja csak a far-hát és a csirkemell drágulását akadályozza a boltokban, a hiányt nem tudja megfékezni.
A szombathelyi Húsmegálló Húsüzlet üzletvezetője egy hete azt mondta, nem akar veszteséget termelni, miután a kormány a far-hát és a csirkemell árának befagyasztásáról döntött.
Nekünk rá kell tennünk a hasznot, de akkor másra kell rátenni nem erre a két termékre. Tehát ez ugyanaz, visszamegyünk a szocializmusba és hatósági árak vannak
– mondta a Híradónak.
Egy békéscsabai húsboltban pénteken már 1750 forintért adtak egy kiló csirkemellet. Februárban száz forinttal csökkenhet az ára, mert ennyivel kevesebbet kértek érte október közepén. A far-hát kilója pedig 30 forinttal lehet olcsóbb, 240-re mérséklődhet az árstoppal. A tulajdonos azt ígérte, nem emeli emiatt a többi termék árát – ha tőle se kérnek többet a csirkékért.
Csakhogy az állattartók tovább emelnék az átadási árat a baromfi ágazatban, főleg a takarmánydrágulás miatt, a keltetők pedig azért is, mert kilőttek az energiaárak.
Összességében 25-30 százalékos költségugrással számol a terméktanács.
„Nekünk az átadói árak emelésére gyakorlatilag termékpálya szinten szükségünk van ahhoz, hogy a maga a baromfiágazat élteben tudjon maradni” – mondta Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke.
Átmeneti áruhiány, az előfordulhat. És azt követően pedig, hogyha nem fogjuk tudni rendezni ezeket a gazdasági kérdéseket, akkor akár a hazai termelés jelentős csökkenésével is kalkulálni kell
–tette hozzá. Magyarországon átlag felett drágulnak az élelmiszerek a KSH legutolsó adatai szerint. Decemberben az ötödik legmagasabb inflációt mérték nálunk az Unió 27 tagállama közül az Eurostat friss összesítése alapján.
A Híradó riportját ezen a linken meg is nézheti.
Nyitókép: Capri23auto / Pixabay / Mohos Máté