Rettenetes gázbaleset Jordániában: klórral teli tartályt ejtett el egy kikötői daru, legalább 13 halott
2022. június 27. 22:39
Mérgező gáz öntötte el egy szempillantás alatt a jordániai Akaba kikötőjét, amikor a tartály a teherhajó fedélzetére zuhant és felrepedt.
A friss jelentések szerint legalább 13 halottja van annak a balesetnek, ami hétfőn történt a jordániai Akaba kikötőjében, ahol rakodás közben lezuhant és felrepedt egy klórral teli tartály.
A Jordánia Vörös-tengeri kikötőjében történt balesetet az egyik biztonsági kamera rögzített. A felvételen jól látható, hogy a rakodást végző kikötői daru egy nagyjából vasúti méretű tartályt emel egy teherhajóra, amikor teljesen váratlanul elejti azt. Előbb csak egy kisebb sárgás gázfelhő emelkedik fel a fedélzetről, majd hirtelen, robbanásszerűen több emelet magasba törő gázfelhő képződik, ami aztán mindent beterít a hajó közelében.
A kikötői munkások azonnal menekülni próbáltak a klórgáz elől, az előzőleg a hajóhoz tolató teherautó sofőrje is gázt adott.
A halálos áldozatokon túl több mint 250-en szenvedtek különböző fokú mérgezést a klórgáztól. Nem kizárt, hogy a halálos áldozatok száma még nőni fog.
A jordán hatóságok felszólították Akaba lakosait, hogy maradjanak otthon és zárják be az ablakokat. Jordán hatóságok szerint a tartályban 25 tonna klór volt, amit exportra szántak. A kikötőben készült fotók szerint a klórtartályt a Forest 6 nevű tartályszállító hajó mellé, a kikötői betonra lökte a robbanás.
A klór légköri nyomáson és szobahőmérsékleten sárga színű, erősen maró szagú, mérgező gáz. Ipari célokra nagy nyomású tartályokban, folyékony állapotban szállítják. A legreaktívabb elemek közé tartozó klórt az ipar széles körben használja, a víz klórozásától, a háztartási fertőtlenítőszerek, fehérítőszerek gyártásán át a műanyagiparig. Mérgező hatása miatt az első világháborúban harci gázként is bevetették. Már kis mennyiségben belélegezve is roncsolja a tüdőt és a nyálkahártyát, nagy mennyiségben halálos mérgezést okoz.
A polgári védelem közölte, hogy vegyvédelmi alakulatok dolgoznak a gázömlés következményeinek felszámolásán. Az állami tévé szerint repülőgépeket is küldtek a városba, hogy a mérgezést szenvedett embereket kórházba szállítsák.
Biser Haszavni jordániai miniszterelnök Akabába indult. A kormányfő a belügyminiszter vezetésével munkacsoportot hozott létre a történtek kivizsgálására.
Akaba a Vörös-tenger északi csücskében található, átellenben az Akabai-öbölben 20 kilométerre lévő izraeli Eilat városával. Mindkét város népszerű a turisták körében. Egyelőre nincsenek értesülések arról, hogy a gázszivárgás érintette volna az izraeli várost is, írja az MTI.