A még élő, beleragadt kuvikkal együtt hagyták az út szélén a ragasztós egércsapdát Szegeden
2022. január 7. 13:50
A kidobott ragasztós csapda több védett madarat is megölt.
Január 2-án Szegedről érkezett lakossági bejelentés a Természetvédelmi Őrszolgálathoz, hogy egy ragasztós egércsapdába ragadt kuvikot találtak az utcán – számolt be a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága a Facebook-oldalán pénteken.
A területileg illetékes természetvédelmi őr a Szegedi Vadasparkba szállította a fokozottan védett baglyot, de az a poszt szerint azóta elpusztult.
Nem a kuvik volt a csapda egyetlen áldozata: két másik védett madár, egy széncinege teteme és egy, már fel nem ismerhető, kistestű énekesmadár maradványai is a ragasztóanyagban voltak. A poszt szerint a csapdát vélhetően nem a használati utasításnak megfelelően használták, majd
a még élő bagollyal együtt egyszerűen az út mellett hagyták.
A természet védelméről szóló törvény szerint ez a cselekedet kimerítheti a természetkárosítás és az állatkínzás fogalmát is. Hozzátették: az ilyen típusú termék nem éppen humánus módja az egerek és patkányok gyérítésének sem. Ha a felhasználó nem ellenőrzi gyakran a csapdát, majd nem gyorsan, szakszerűen, a lehető legkisebb fájdalommal járva öli meg a beleragadt rágcsálókat, ők is napokig tartó szenvedésnek néznek elébe, mielőtt elpusztulnak.
Az ilyen csapdákat csak olyan zárt térben lehet alkalmazni, ahol a nemkívánatos kártevőkön kívül más állat biztosan nem tud hozzáférni. Kültéren nem szabad használni, mivel a ráhelyezett csali nemcsak az egereknek és patkányoknak, hanem védett és fokozottan védett madaraknak, hüllőknek, emlősöknek, valamint macskáknak, kutyáknak is vonzó lehet, és csapdába ejtheti őket.
Nyitókép: Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság / Facebook