Ötödször jön Münchenbe a BEK/BL döntő – mi történt a korábbi négy alkalommal?

rtl.hurtl.hu

2025. május 24. 11:00

Eddig négyszer rendeztek BEK/BL-döntőt Münchenben, mind a négyszer olyan csapat nyerte meg a legrangosabb európai klubtrófeát, amelynek ez előtte nem sikerült. Ha a sorozat folytatódik, a PSG lesz a 2025-ös győztes. A legsimább müncheni finálén Puhl Sándor is főszereplő volt, kétszer egy gól döntött, egyszer pedig tizenegyesek után szomorkodott a hazai nézősereg. 

Nem a gólzáporos mérkőzések miatt váltak emlékezetessé a legrangosabb európai kupa eddigi, Münchenben megrendezett döntői. Az eddigi négy alkalomból kétszer csupán egy gólt láthattak a helyszínre kilátogató szurkolók, egyszer 1-1-es döntetlen született – itt azért egy izgalmas tizenegyespárbaj is színesítette a képet –, kettőnél több gól csak 1997-ben esett, akkor ráadásul a végén német csapat emelhette a magasba a serleget.

A PSG az Inter ellen jövő szombaton vívja a Bajnokok Ligája-döntőjét, amit az RTL-en és az RTL+ Premiumon is megnézhetsz, utóbbin sokkal hosszabb, exkluzív anyagokkal kibővített stúdiós felvezetéssel, 19:45-től.)

1979. május 30. – A Nottingham első BEK-győzelme, Trevor Francis mennybemenetele

Az angol Nottingham Forest az egyetlen csapat, amely hazájában egyszeres bajnok, mégis kétszer ülhetett fel Európa trónjára. Először ezt épp Münchenben tette meg az 1978-79-es idény végén, amikor is a döntőben 57.000 néző előtt 1-0-ra győzte le a svéd Malmö csapatát. 

A mindent eldöntő gólt az a Trevor Francis fejelte, aki három és fél hónappal korábban az első játékos lett Angliában, akiért egy klub több mint egymillió fontot fizetett ki. 

Ötödször rendezik Münchenben a BEK/BL döntőjét – mi történt a korábbi négy alkalommal?
Trevor Francis és Peter Shilton a BEK-trófeával (Steve Powell/Allsport/Getty Images)

 

A csatárt a Notthingham 1.150.000 fontért vette meg a Birminghamtől, de ennek 15 százalékát jutalékként oda kellett adnia az angol bajnokságot szervező Football League-nek. Érdekesség, hogy Francis egészen az elődöntős párharcig nem léphetett pályára a sorozatban, hiszen ugyanabban az idényben, még az átigazolása előtt részt vett a Birminghammel a Ligakupában. A Forest akkori rafinált edzője, Brian Clough azonban a Köln elleni elődöntős meccseken sem tette be a csapatba, mondván, majd a döntőben megmutathatja, hogy megérte az egymillió fontot. 

A többi már történelem, az első félidő utolsó percében fejelt gólja a Nottingham Forest legendájává tette. Az együttes erejét mutatja, hogy a következő idényben – amikor is címvédőként indulhatott a BEK-ben – megvédte címét, ráadásul az Achilles-sérülése miatt nem bevethető Francis nélkül.

1993. május 26. – Az első döntő az új Bajnokok Ligájában, a Marseille meglepő sikere az óriási bundabotrány árnyékában

Az 1992-93-as idényre az európai bajnokok sorozatát megújították, a lebonyolításba a kieséses szakasz után bekerült egy csoportkör, a legjobb nyolc csapat két négyes csoportban küzdött az első helyért, mely a döntőbe jutást jelentette. A két csoportot az Olympique Marseille illetve a félelmetes AC Milan nyerte meg, ők csaptak össze az első BL-trófeáért a müncheni Olimpiai Stadionban. 

A Milan a döntőig vezető úton mind a tíz meccsét megnyerte, 23-1-es gólkülönbséget produkálva – egyértelmű esélyesnek számított, soraiban olyan korszakos klasszisokkal, mint Baresi, Maldini, Albertini, Costacurta, Rijkaard vagy van Basten. 

Persze a túloldalon is sorjáztak a nagy nevek, a kapus Barthez, Desailly, Völler vagy épp a francia válogatottat 2012 óta szövetségi kapitányként irányító Didier Deschamps talán Európa bármelyik csapatába befért volna. Arra azonban így sem számított senki, hogy a francia együttes a fináléban lenullázza az olaszokat, és a védő Basile Boli fejesgóljával – 64.444 néző előtt – le is győzi őket. Akárcsak az első müncheni BEK/BL-döntőben, itt is egy, az első félidő utolsó pillanataiban született fejesgól döntött, Boli egy jobb oldali szöglet után volt eredményes. 

Ötödször rendezik Münchenben a BEK/BL döntőjét – mi történt a korábbi négy alkalommal?
Basile Boli fejeli a Milan elleni döntő egyetlen gólját (Beate Mueller/Bongarts/Getty Images)

Ekkor még egész Marseille ünnepelt, nem sokkal később azonban összeomlott minden a csapat körül, mégpedig egy hihetetlen bundabotrány miatt. 

A BL-döntő előtt hat nappal az együttes bajnoki meccset játszott Kovács Kálmán akkori csapata, a Valenciennes vendégeként. A Marseille elnöke, Bernard Tapie rettegett attól, hogy a csapatból megsérülhet valaki, ezért megpróbálta megvesztegetni az ellenfelet, hogy az ne játsszon teljes erőbedobással. Az ügyből óriási botrány lett, az együttest megfosztották bajnoki címétől és visszasorolták a másodosztályba, Tapie-t később börtönbüntetésre ítélték… mindez viszont a Milan elleni 1-0-s sikerre nem volt befolyással: az első BL-győztes az Olympique Marseille lett.

1997. május 28. – a Dortmund győzelme a címvédő Juventus ellen, Puhl Sándor dirigálása mellett

A Zinedine Zidane-t, Alessandro Del Pierót és Christian Vierit is a soraiban tudó Juventus azért utazott Münchenbe, hogy megvédje címét, ehhez képest a mérkőzés úgy alakult, hogy közben nem igazán állt a zászló az olaszoknak. Érdekesség, hogy a meccsen ott volt a Juve kezdőjében két olyan játékos is (Didier Deschamps és Alen Boksic), aki négy évvel korábban, szintén a müncheni Olimpiai Stadionban az akkori győztes csapatot erősítette. 

A Dortmund Karl-Heinz Riedle öt percen belül elért duplájával már a 34. percben 2-0-ra vezetett, Del Piero gyönyörű sarkazós gólja a második félidő közepén csak rövid időre hozta vissza az olasz reményeket, mert a csereként beállt Lars Ricken – 16 másodperccel beállása után – szenzációs emelésével végleg eldöntötte a meccs és a kupa sorsát. A döntő játékvezetője Puhl Sándor volt, akit korábban már háromszor megválasztottak a világ legjobb bírójának. Ezúttal sem okozott csalódást, az év végén negyedszer is őt érte ez a megtiszteltetés. 

Ötödször rendezik Münchenben a BEK/BL döntőjét – mi történt a korábbi négy alkalommal?
Puhl Sándor fegyelmez az 1997-es Bajnokok Ligája döntőn (Tony Marshall/EMPICS via Getty Images)

 

A fináléban nehéz helyzetbe is került, hiszen például Riedle első gólja előtt az egyik partjelzője, Bozóky Imre lest látott és felemelte a zászlaját, de Puhl felülbírálta őt, megadta a gólt, mely utóbb parádés döntésnek bizonyult. 

A legendás magyar játékvezető később azt is elmondta, kimondottan feldobta az, hogy a döntőt telt ház, 59.000 szurkoló előtt játszották.

2012. május 19. – A negyedik müncheni döntő – a negyedik új név a serlegen

Amíg a BEK/BL korábbi müncheni döntőit az Olimpiai Stadionban rendezték, 2012-ben már egy újabb helyszín lett a finálé helyszíne: a 2006-os világbajnokságra épített Allianz Arena. A döntő egyik résztvevője hazai környezetben léphetett pályára, nem is esélytelenül: a korábbi négyszeres győztes Bayern München középpályássorában ott volt Kroos és Schweinsteiger, míg elöl Ribéry, Robben, a klubtól a mostani idény végén búcsúzó Thomas Müller és Gómez rohamozta az ellenfél – jelen esetben a Chelsea – kapuját. A „vendég” az a Chelsea volt, amely négy évvel korábban már játszott BL-döntőt, de tizenegyesekkel elveszítette azt a Manchester Uniteddel szemben. 

A londoni “kékek” – a tulajdonos Roman Abramovics minden pénze dacára – korábban nem tudták megnyerni a legrangosabb európai klubtrófeát. 

A sors úgy akarta, hogy végül ez épp tizenegyesekkel sikerüljön nekik a 2012-es fináléban. Müller 83. percben fejelt gólja után az örömittas német szurkolók már maguk előtt látták kedvenceik végső sikerét, ám a 88. percben Drogba egy szöglet után – szintén fejjel – egyenlíteni tudott. 

Ötödször rendezik Münchenben a BEK/BL döntőjét – mi történt a korábbi négy alkalommal?
Didier Drogba öröme a 88. percben szerzett egyenlítő gólja után a Bayern ellen a 2012-es BL-döntőn (Ian MacNicol/Getty Images)

A gól nélküli hosszabbítást követően jöhettek a tizenegyesek, melyek során az utolsó párban Schweinsteiger a kapufát találta el, míg Drogba belőtte a magáét. A döntő után új névként – huszonkettedikként – a Chelsea-é is felkerült a trófeára. 

Akárcsak a korábbi müncheni döntők után, ezúttal is új bajnokot avattak a sorozatban. 

A BEK/BL történetében tizedszer fordult elő, hogy a döntő tizenegyespárbajban dőlt el.

REKLÁM
Egy év, amit nem hagyhatsz ki: még több sport, új realityk és sorozatok az RTL+ Premiumon! 12 hónap élmény 9 áráért 26 910 Ft-ért, már csak június 1-ig! Az éves előfizetés ára 9 havi díjnak felel meg, amely egy összegben előre fizetendő. Az előfizetés lemondásig évente automatikusan megújul. Az ár a legkésőbb 2025. június 1-ig elindított éves RTL+ Premium előfizetés 1 éves időtartamára érvényes. Kattints ide a részletekért!

Nyitókép: Gary M. Prior/Getty Images