Mit várhatunk a Barcelonától a Benfica elleni BL-mérkőzésen?
2025. január 20. 15:00
Január 21-én 21 órától a Benfica–Barcelona mérkőzés is látható lesz az az RTL+ Premiumon! Most beharangozó, kedvcsináló gyanánt egy részletet közlünk abból a hírlevélből, amit kizárólag a Bajnokok Ligáját az RTL+ Premiumon követő előfizetők kapnak meg. A szerző Mészáros Ábel, aki amellett, hogy egy top 10-es Premier League-csapat tanácsadója, az RTL BL-közvetítéseit kísérő stúdiós elemző műsorok állandó résztvevője.
A novemberi mélypont: Miért szenvedett a Barcelona?
A Dortmund elleni meccselőzetes videóban részletesebben elemeztem a Barca pocsék novemberjét, ami ugye pont a BL-ben nem ütközött ki, a bajnokságban viszont nagyon is. Kifejezetten látványos volt a Barca szenvedése - Lamine Yamal hiánya, és egyéb sérülések ide vagy oda - a Real Sociedad, a Betis és a Celta Vigo meccsenként több mint 2 xG-nyi helyzetet és összesen 5 teljesen megérdemelt gólt hozott össze ellenük.
Hansi Flick válasza: A védekezés újrahangolása
A miértekre választ kereső (és a jelen szerint meg is találó) Hansi Flick egy december eleji nyilatkozatában így elemezte a helyzetet:
„Meg kell találnunk ezt a nyomást. Ha egységesen védekezünk, sokkal jobban játszunk. És bizonyos helyzetekben nagyon jól kivitelezett gólokat lőttek, miért? Mert csökkentjük a nyomást, és túl sok helyet hagyunk.”
Ezt valamennyire a Dortmund elleni meccsen is láthattuk, hiszen amíg bírta erővel, a Barca hatvan percig egy szoros meccset kontroll alatt tartott, majd az addig az egész őszt végigdaráló Lewandowskit és Raphinhát lecserélte Flick, és megint jött a kaotikus adok-kapok, amiből valahogyan Ferran Torres (!!!) két góljával és komoly szerencsével (Schlotterbeck a végén) végül győztesen kerültek ki.
Az Atlético Madrid elleni groteszk mérkőzés
Noha a december végi bajnoki meccsek eredménye még nem úgy alakult, tulajdonképpen a Leganés vagy az épp korszakos győzelmi szériában lévő Atlético Madrid elleni teljesítménnyel nem nagyon volt gond, pedig Lamine Yamal nem is játszhatott. Különösen az utóbbi meccs alakult groteszk módon: Gavi vezető gólja után Raphinha (felsőléces emelés abszolút ziccerben) és Fermin Lopez (0.48 xG minőségű hatalmas helyzet) rég lezárhatta volna a meccset, a teljesen alárendelt és hatvan percig még lövésig sem jutó matracosok ellen.
Miközben Oblak ihletett formában védett, Simeone csapata abszolút könyörtelenséggel használta ki Casadó szerencsétlen tisztázását (a Szuperkupa döntőn is volt egy csúnya labdavesztése Mbappé vezetőgólja előtt), majd vitt végig egy zseniális 96. perces kontrát és lopott el három pontot.
Új év, új remények: A Szuperkupa-győzelem
A Barca rajongók számára azonban bizonyára örömteli hír, hogy a csapat nemhogy nem tört meg a 2024-es év rossz befejezésével, sőt, az új évet már a régi formában kezdte. A négyes Szuperkupában imponáló magabiztossággal intézték el mind az Athletic Bilbaót, és persze 5-2-vel a Real Madridot, megszerezve ezzel a Flick-éra első trófeáját.
Végig látszott az a szezon elejét idéző magabiztosság, így a három korai kihagyott helyzet (két nagy Courtois-védés) és Mbappé zseniális szólógólja sem törte meg a csapatot.
Visszatérő kulcsemberek: Gavi és Pedri szerepe
Az okokat illetően, először is visszatért a fenti Flick által említett intenzív és labdás oldalt túltöltő nyomás a védekezésben, amihez a frissesség (a pihenés) és Gavi is kellett. Gavi a Celta Vigo és a Las Palmas ellen már 73 és 56 percet játszott, de igazából a Dani Olmo körüli hercehurca valamint Fermin Lopez gyenge idénye könnyítette meg neki a kezdőbe vezető utat.
Azt ugye elég régóta lehet róla tudni, hogy a világ egyik legintenzívebb labda elleni játékosa, de a labda nélküli állandó intenzív elmozgása - ahogy például folyamatosan Camavinga vak oldalát támadta, ahogy folyton beindult a védőnégyes mögé - hatalmas fegyver, ezt az egyenlítő gólnál is láthattuk. Kounde Lewandowskihoz eljutó felpasszához azért van terület, mert Gavi elviszi Camavingát és nyit területet, amiben a lengyel vissza tud lépni és beindíthatja Yamalt.
A labdás fázisban pedig elsősorban a két, szituatíve három belső védő progresszív játéka adja meg a Barca dinamikáját. Itt gond lehet, hogy Inigo Martínez öthetes sérülése miatt a távozni akaró, elképesztő védekezési kvalitással és átlagos labdás játékkal megáldott Ronald Araujóval mennyit kell ebből feladni.
Nem mintha ez eddig látszott volna: Pau Cubarsi még csak 17 éves. De nehéz nála jobb belső védőt találni. Például Inigo combizomsérülése után simán átvette a bal oldali védő helyét. Többször indította Yamalt keresztbe, ami öröm volt nézni. És mit mondjunk Koundé keresztlabdájáról Raphinhának a harmadik gólnál?
És akkor ott van még az a Pedri, akinek elképesztően magas színvonalú konstans problémamegoldó képessége és nyomástűrő teljesítménye az az alap, amire ezt a zseniális támadójátékot és brutális első négyest adó Barcát felhúzták.
Tőle és a belső védőktől indulnak meg az akciók, de ő veszi észre legtöbbször a zsebpasszokat, a belépő szélsővédőket. Leginkább a feljebb húzódó Casadót (lásd ötödik gól), miközben lehetetlen elvenni tőle a labdát.
Pedri mellett Gavi intenzitása és labda nélküli mozgása segít Casadónak. Raphinha is szabadabban mozog középen. Így gyakran alakul ki egy 4-2-2-2-es vagy egy 3-1-3-3-as felállás. Koundé hátul marad, míg Baldé a vonal mellett támad.
Mi várható a Benfica elleni mérkőzésen?
A nehézség, pl. a leendő ellenfél Benfica szempontjából az, hogy Raphinha és Gavi teljesen leköti a két belső védőt és a hatost (a gyenge oldalon Yamalt senki nem meri otthagyni) így a Cubarsi - Lewandowski felpassz gyakorlatilag mindig opció.
Azt pedig láthattuk a Bayern ellen is, de a Szuperkupa-döntő első félidejében is számtalanszor, hogy egy magasabb tempójú átmenetekbe torkolló meccsen a Liverpool mellett a Barca a világ legfélelmetesebb csapata. Kérdés, milyen meccset akar és tud játszani a Benfica…
Az UEFA Bajnokok Ligája-forduló összes mérkőzése magyar kommentárral látható az RTL+ Premiumon.
Nyitókép: UEFA