Mesterséges intelligencia: eljött az AI-nagymamák kora – teszteld, mennyire vagy átverhető!
2025. június 20. 7:22
A kutatások szerint az emberek nagyobb arányban hisznek már a mesterséges intelligencia által generált arcok hitelességében, mint a valódiakéban: az AI-képek kétharmadát igazinak gondolták, míg a valódi fotókat csak az esetek felében találták hitelesnek. Miközben az MI-alapú karakterek influenszereként tarolnak az interneten – sőt, már „AI-nagymamák” is hódítanak a TikTokon –, egyre nehezebb különbséget tenni valóság és illúzió között. Vajon bízhatunk még abban, amit látunk?
A mesterséges arcok hitelesebbek a valódinál – Megbízhatunk még a képekben?
A mesterséges intelligencia technológiával működő képgenerátorok néhány év alatt hatalmas fejlődésen mentek keresztül, és ma már bármelyikünk képes akár egyetlen kattintással döbbenetesen valósághű tartalmakat létrehozni rajtuk. Jóval kevesebben vannak, akik teljes bizonyossággal meg tudnának különböztetni egy hamis képet egy valóditól, és ahogy azt nemrég kutatások is bebizonyították: ez a feladat különösen nehezünkre esik, ha emberi arcokról van szó.
Az Aberdeen Egyetem által készített kutatás arra kereste a választ, hogy képesek vagyunk-e még megkülönböztetni a valóságot a mesterségesen előállított képektől. A vizsgálat során 124 önkéntesnek mutattak meg 100 valódi és 100 mesterséges intelligenciával létrehozott arcképet, és azt kérték tőlük, döntsenek: melyik igazi, és melyik nem.
Az eredmény sokkoló: a résztvevők az AI által generált arcok kétharmadáról hitték azt, hogy valódi, míg az emberi arcokat csak az esetek felében találták hitelesnek.
Ez azt jelenti, hogy az emberek ma már megbízhatóbbnak érzékelik a számítógép által készített képeket, mint a hús-vér emberekről készült fotókat.
Az AI-arc kevésbé gyanús
A jelenség hátterében az állhat, hogy a mesterséges intelligencia több ezer arc alapján „átlagos”, szimmetrikus vonásokat hoz létre – ezek pedig kevésbé keltenek gyanút, mint a valódi emberek egyedi, aszimmetrikus arcvonásai. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kutatás kizárólag európai típusú, világos bőrű arcokat vizsgált – mivel a tanulóalgoritmusokat ilyen képadatokkal táplálták.
A kísérlet eredményei viszont egyre komolyabb kérdéseket vetnek fel: vajon bízhatunk-e még bármilyen fotóban, amit az interneten látunk? És nem fordult-e meg végérvényesen az a világ, ahol már a „képi bizonyíték” sem jelent semmit?
A mesterséges intelligencia, mint influenszer
A mesterséges intelligencia alkotta női karakterek közül néhány már több százezer követőt vonzott be a közösségi médiában, saját influenszerprofiljuk van, és szponzorált tartalmakban is szerepelnek – mindezt úgy, hogy sosem léteztek.
Már a nagymamák is mesterségesek, és tarolnak a TikTokon
Nemcsak fiatal, szupermodell külsejű nőket generál már a mesterséges intelligencia, a magyar TikTokon most az „AI-nagymamák” lettek virálisak. A @magyarturne nevű fiók videóiban olyan élethű nagymama-karakterek szerepelnek, akiket mesterséges intelligencia tervezett. Ezek az idős „digitálisan hibátlan” figurák valójában nem léteznek, mégis több százezres nézettséget és rengeteg kommentet gyűjtenek be.
Van, aki segítene eligazodni a képi káoszban
Két amerikai professzor, Jevin West és Carl Bergstrom már évekkel ezelőtt felismerte, hová tart a világ, és elindították a „Calling Bullshit” nevű projektet. A céljuk egyszerű: megtanítani az átlagembereket a félrevezető vizuális és szöveges tartalmak kiszűrésére.
Ennek egyik legismertebb eleme a Which Face is Real? nevű oldal, ahol az a feladatunk, hogy két fotó közül eldöntsük, melyik személy létezik valójában, és melyik arcot hozta létre egy algoritmus. A játék egyfajta interaktív kvíz, de megdöbbentően tanulságos – és nem véletlen, hogy ez a kezdeményezés inspirálta a nemzetközi kutatócsoport említett vizsgálatát is.
Az oldalon nemcsak próbára tehetjük magunkat, hanem hasznos tippeket is kapunk arra, milyen részletekre érdemes figyelni, ha gyanús egy arc:
- szimmetriazavarok (pl. bajusz vagy szakáll csak az arc egyik felén)
- irreálisan szabálytalan fogak vagy elmosódott hajszálak, szemöldökök
- torz ujjformák, elnagyolt fülrészletek
- vagy összefolyó, „elmosódott” háttér
Teszteld magad!
Téged képes becsapni a mesterséges intelligencia? Kattints és döntsd el, hogy hiszel-e a saját szemednek!