Szó nincs „szerelemféltésről”, a bántalmazó nem szeretni, hanem birtokolni és uralni akar
2023. július 18. 10:22
Felismerhető, már a kapcsolat elején is, ha a partnerünk bántalmazó. Minden napvilágra került ügynél voltak már jelek az elején is – mondja Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza. A XIII. kerületi gyilkosság esetében is voltak.
A rendőrség gyanúja szerint a 36 éves Türk Róbert Dániel ölte meg XIII. kerületi lakásában 27 éves barátnőjét, csütörtökön. Az áldozat tiszaújvárosi gyerekkoráról a Híradó készített riportot:
Nagyon sokfélék a bántalmazók, nagyon széles körből, ezért nem lehet általánosítani, ha le kellene őket írni.
Mindenfajta szociokulturális háttérrel, anyagi körülményekkel, sok diplomával vagy semmilyennel
– magyarázta a reggeliben Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza.
A bántalmazó bárhonnan jöhet, nincsenek speciális ismertetőjegyeik, viselkedésük alapján lehet őket azonosítani, amit a külső szemlélő is tud. Leginkább a partnerével való kommunikálás során lehet őket felismerni. Kontrolláló magatartás jellemzi őket, izolálják a partnerüket, próbálják a barátoktól, családtól elszakítani őket.
Olyan nincs, hogy a másik azért méri be életünk minden percét, mert annyira szeret
– mondja a jogász, ennek semmi köze a szerelemhez, ez nettó kontrollálás. Fontos információ az előző párkapcsolatokban való működés, de soha ne a partnertől szerezzük be ezeket.
A XIII. kerületben elkövetett gyilkosságnál nem féltékenységről volt szó, hanem birtoklási vágyról. A rendőrségi közleményekben is gyakran használt szerelemféltés kifejezés vagy a féltékenység ebben az esetben is bagatellizálja a cselekmény súlyát. A bántalmazókat ilyenkor nem a féltékenység vezérli, hanem a tudat, hogy elvehetik a partner életét, akit nem is partnerként, hanem tulajdonként kezelnek.
Az, hogy egyre több erőszakos cselekményről, kapcsolaton belül elkövetett erőszakról hallunk, az a politikai közeg a lecsapódása a társadalomban, mondja Spronz Júlia. A jelenlegi politikai közegben nagyon mereven vannak leosztva a nemi szerepek. Emellett azt látjuk és tapasztaljuk, hogy nem büntetik kellően a családon belüli erőszak elkövetőit addig, amíg gyilkosság nem történik. Ennek pedig az az üzenete, hogy az állam hagyja, hogy ezek megtörténjenek, így megszaporodnak a nőölésig fajuló bántalmazások.