Érettségi 2025: Megbírkozol a stresszel? Ezek a pszichológus tippjei
2025. május 4. 11:54
Az érettségi előtt sok diák küzd szorongással, alvási zavarokkal és teljesítménykényszerrel. Így kezelheted hatékonyan a stresszt, és hozhatod ki magadból a legtöbbet ebben az időszakban.
Az érettségi nemcsak egy vizsga, hanem sokak számára az első igazán nagy kihívás az életben. A tét nagy, a környezet elvárásai magasak, és a bizonytalanság gyakran pánikhoz, szorongáshoz vezet. A jó hír: a stressz kezelhető, méghozzá tudatos technikákkal.
Érettségi 2025: itt vannak az írásbeli és szóbeli vizsgák időpontjai
1. Ismerd fel, hogy stresszelsz!
A stressz nem mindig nyilvánvaló. Lehet, hogy csak fáradt vagy, ingerlékeny, vagy nehezebben alszol el. A pszichológusok szerint az első lépés az önfigyelem: figyeld meg, mikor válik túrzottá a feszültség, milyen helyzetekben jelentkezik leginkább.
2. Ne akarj tökéletes lenni!
A maximalizmus gyakran épp az ellenkező hatást éri el. A folyamatos megfelelni akarás, az "5-0 kell mindenből" gondolat megbéníthat. A pszichológusok arra figyelmeztetnek: a realitás talaján maradva sokkal eredményesebb lehetsz.
3. Készíts tanulási tervet!
A bizonytalanság egyik legnagyobb stresszfaktor. Ha tudod, hogy mikor, mit kell tanulnod, az biztonságot ad. Tervezz reális határidőket, és hagyj időt pihenésre is. A struktúra mentális kapaszkodót ad.
4. Mozogj rendszeresen!
A testmozgás bizonyítottan csökkenti a stresszhormonok szintjét. Napi 20-30 perc séta, futás vagy jóga már elegendő ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabb legyél. Ráadásul segít az alvásproblémák leküzdésében is.
5. Aludj eleget!
Az agy regenerációja alvás közben történik. Ha nem pihened ki magad, romlik a koncentrációd, lassabb leszel, és az idegesség is fokozódhat. Tarts rendszeres alvási rutint: feküdj le időben, lehetőleg már 22-23 óra között.
6. Kommunikálj a félelmeidről!
Nem kell egyedül megküzdened mindennel. Beszélj a szüleidnek, barátaidnak, tanáraidnak arról, mi nyomaszt. A megosztott feszültség már fél siker. Ha komolyabb szorongást érsz, kérhetsz segítséget iskolapszichológustól vagy online szakembertől.
7. Használj relaxációs technikákat!
Légzéstechnikák, meditáció, mindfulness vagy progresszív izomlazítás: mind hatékony stresszcsökkentő eszköz. Ezek a módszerek segítenek lecsillapítani a belső pánikot, és visszatalálni a nyugalomhoz.
8. Ne feledd: az érettségi nem az élet vége!
Fontos vizsga, de nem minden ezen múlik. Sokan utólag már nem is emlékeznek a tételekre, csak arra, mennyire idegesek voltak. Gondolj arra: ez csak egy lépcső az utadon, nem a végállomás.
Az érettségi stressz egy valódi kihívás, de nem legyőzhetetlen. Ha felismered a jeleit, tudatosan felkészülsz, és alkalmazod a pszichológusok tanácsait, kiegyensúlyozottabban, magabiztosabban állhatsz a vizsgák elé. A kulcs a tudatosság és az önmagad iránti türelem.
Fotó: Getty Images